САЩ и ЕС постигнаха споразумение за митата

САЩ и ЕС постигнаха споразумение за митата

Съединените щати и Европейският съюз постигнаха търговско споразумение, слагайки край на продължилата месеци патова ситуация между две от най-големите икономически сили в света, предаде Би Би Си.

След решителни преговори между президента Доналд Тръмп и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Шотландия, лидерите се споразумяха за американска мита върху европейския износ в размер на 15%.

Това е значително под нивото от 30%, което Тръмп първоначално заплаши да въведе от петък. Той заяви, че блокът от 27 държави ще отвори пазарите си за американски износители с нулеви мита за определени продукти.

Фон дер Лайен също приветства сделката, заявявайки, че тя ще донесе стабилност и за съюзниците, които заедно представляват почти една трета от световната търговия.

Тръмп наложи мита срещу основни търговски партньори на САЩ в опит да пренареди световната икономика и да намали американския търговски дефицит.

Освен с ЕС, той сключи митнически споразумения с Обединеното кралство, Япония, Индонезия, Филипините и Виетнам, въпреки че не е постигнал целта си „90 сделки за 90 дни“.

Френският министър по европейските въпроси Бенджамин Хадад реагира на сделката рано в понеделник, заявявайки, че тя има някои предимства - като например изключения за някои ключови френски бизнес сектори, включително спиртните напитки, но е небалансирана.

„Търговското споразумение, договорено от Европейската комисия със Съединените щати, ще донесе временна стабилност на икономическите участници, застрашени от ескалацията на американските тарифи, но е небалансирано“, написа Хадад в X.

Неделното споразумение беше обявено след частни разговори между Тръмп и фон дер Лайен на неговото голф игрище Turnberry  Южен Айршир.

Тръмп, който е на петдневно посещение в Шотландия, заяви след кратката им среща: „Постигнахме сделка. Това е добра сделка за всички.“

„Това ще ни сближи“, добави той.

Фон дер Лайен също я приветства като „огромна сделка“ след „трудни преговори“.

Тръмп заяви, че ЕС ще увеличи инвестициите си в САЩ с 600 милиарда долара, включително за американско военно оборудване, и ще похарчи 750 милиарда долара за енергия.

Тази инвестиция през следващите три години в американски втечнен природен газ, петрол и ядрени горива би помогнала за намаляване на европейската зависимост от руски енергийни източници, каза фон дер Лайен,

Някои стоки няма да бъдат облагани с никакви мита, включително самолети и части за самолети, някои химикали и някои селскостопански продукти. Скоро може да бъде обявена отделна сделка за полупроводниците.

Но американското мито от 50%, което Тръмп въведе върху вноса на стомана и алуминия в световен мащаб, ще остане в сила, каза той.

„Искам лично да благодаря на президента Тръмп за личната му ангажираност и лидерството му за постигането на този пробив“, каза фон дер Лайен.

И двете страни могат да представят това споразумение като нещо като победа.

За ЕС митата можеха да бъдат и по-лоши: не са толкова добри, колкото митото от 10% за Обединеното кралство, но са същите като за Япония.

За САЩ това се равнява на очакваните около 90 милиарда долара приходи от тарифи в държавната хазна – въз основа на данните за търговията от миналата година, плюс стотици милиарди долари инвестиции, които сега предстоят в САЩ.

Едно е ясно: Тръмп празнува след сключването на най-голямата търговска сделка в историята. Макар че за САЩ има много ползи от тази сделка, не е толкова ясно какво печели ЕС.

Забележително е, че Фон дер Лайен говори за „ребалансиране“ на търговските отношения.

Преди това ЕС твърдеше, че отношенията не са небалансирани, тъй като ЕС купува много повече услуги от Америка, отколкото им продава.

Звучеше така, сякаш фон дер Лайен умишлено е говорила на езика на Тръмп, за да финализира споразумението.

Търговията със стоки между ЕС и САЩ възлизаше на около 976 милиарда долара миналата година. През 2024 г. САЩ са внесли стоки от ЕС на стойност около 606 милиарда долара и са изнесли такива за около 370 милиарда долара.

Този дисбаланс, или търговски дефицит, е препъни камък за Тръмп. Той казва, че подобни търговски отношения означават, че САЩ „губят“.

Европейските лидери предпазливо приветстваха сделката. Ирландският премиер Михол Мартин отбеляза факта, че митата все още ще бъдат по-високи от преди, което ще направи търговията „по-скъпа и по-предизвикателна“.

Сред страните от ЕС Ирландия е най-зависима от САЩ като експортен пазар.

Германският канцлер Фридрих Мерц публикува в X, че търговски конфликт би засегнал силно Германия.

„Стабилните и предвидими търговски отношения с достъп до пазара са от полза за всички от двете страни на Атлантика, както за бизнеса, така и за потребителите“, добави той.

Италианският премиер Джорджия Мелони приветства сделката, но заяви, че трябва да види подробностите.

Британският премиер Киър Стармър планира собствена среща с Тръмп днес.

Американският президент ще бъде в Абърдийн във вторник, където семейството му има друго игрище за голф и открива трето следващия месец.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ