Икономиката на Германия е в нестабилна ситуация, а проблясъците на надежда са все по-малко

Икономиката на Германия е в нестабилна ситуация, а проблясъците на надежда са все по-малко

Икономиката на Германия е в нестабилна ситуация, а проблясъците на надежда са все по-малко

Добрите новини за германската икономика са малко. И последните икономически данни не допринесоха много за промяна на това.

Няколко ключови данни за 2023 г., а именно фабричните поръчки, износът и промишленото производство, бяха публикувани миналата седмица и показаха неубедителен край на годината, в който отново се появиха въпроси за това, че Германия е "болният човек на Европа", съобщи CNBC.

"Данните потвърждават, че германската индустрия все още е в рецесия", заяви Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg Bank, пред CNBC.

Индустриалното производство е намаляло с 1,6% през декември на месечна база, а през 2023 г. като цяло е спаднало с 1,5% в сравнение с предходната година. Износът - който е основен крайъгълен камък на германската икономика - се понижи с 4,6% през декември и с 1,4%, или 1,562 трлн. евро (1,68 трлн. долара), за цялата година.

Същевременно данните за фабричните поръчки на пръв поглед изглеждаха обещаващи, тъй като отразяваха 8,9% увеличение през декември спрямо ноември. Въпреки че 45,5 пункта все още е под границата от 50 пункта, която разделя растежа от свиването, той се повиши до 11-месечен връх", отбеляза той.

Дори и при това положение икономическият растеж едва ли ще бъде неизбежен, заяви пред CNBC Ерик-Ян ван Харн, макростратег за глобална икономика и пазари в Rabobank.

"Все още не сме близо до активността в германската индустрия, която наблюдавахме преди пандемията", обясни той. "Все още очакваме скромно свиване през първото тримесечие, но то вероятно няма да е толкова силно, колкото през 23Q4", каза ван Харн. След това той очаква растежът леко да се повиши, но вижда, че през цялата година той ще бъде без промяна.

Други са още по-песимистично настроени по отношение на германската икономика. "Ние се придържаме към прогнозата си, че германската икономика ще се свие с 0,3% през 2024 г. като цяло", заяви главният икономист на Commerzbank Йорг Крамер пред CNBC.

Това в общи линии би съответствало на представянето на германската икономика през 2023 г., когато тя се сви с 0,3% на годишна база, според данните, публикувани от Федералната статистическа служба миналия месец. Данните показаха и спад на брутния вътрешен продукт с 0,3% през четвъртото тримесечие, но Германия все пак успя да избегне техническата рецесия, която се характеризира с две последователни тримесечия на отрицателен растеж.

Това се дължи на констатацията на статистическата служба, че през третото тримесечие на 2023 г. се наблюдава по-скоро стагнация, отколкото свиване. Но ако икономиката се свие, както се очаква, през първите три месеца на 2024 г., Германия наистина ще изпадне в рецесия.

Но този ръст "не е голям повод за успокоение", заяви пред CNBC Франциска Палмас, старши икономист за Европа в Capital Economics, като обясни, че той се дължи на няколко мащабни поръчки, които обикновено са волатилни. "Поръчките, с изключение на широкомащабните поръчки, всъщност са спаднали до постпандемократично дъно", добави тя.

Като цяло за 2023 г. в сравнение с предходната година фабричните поръчки са намалели с 5,9%.

Въпреки че тези "твърди" данни от декември все още не предполагат, че се вижда възстановяване, последният доклад за индекса на мениджърите по поръчките показва, че най-лошото в производствения сектор може би скоро ще приключи, каза Шмидинг.

"Дружествата просто трябва да се справят с твърде много проблеми - повишаване на лихвените проценти в световен мащаб, високи цени на енергията, по-слабо влияние на Китай и отслабваща роля на Германия като място за бизнес", обяснява Крамер, като посочва причините за спада.

Някои от тези неблагоприятни фактори могат да изиграят ключова роля и при влошаването на данните за износа, посочи ван Харн от Rabobank. Фактори като евтината енергия от Русия, силното търсене от страна на Китай и нарастващата световна търговия в продължение на десетилетия стимулираха износа на Германия, "но сега отслабват", каза той.

Ако погледнем отвъд чисто икономическите аспекти, националната и международната политика също може да представлява риск за икономиката на страната, смятат експертите.

Коалиционното правителство на Германия е подложено на натиск, след като преживя бюджетна криза в резултат на решение на Конституционния съд, според което пренасочването на неизползван дълг, поет по време на пандемията, към текущите бюджетни планове е незаконно.

Това доведе до дупка от 60 млрд. евро в бюджетните планове на коалицията и тъй като средствата бяха разпределени за години напред, кризата вероятно ще се прояви отново в края на годината, когато започва планирането на бюджета за 2025 г.

Удовлетвореността на избирателите от правителството също е ниска, като в момента в проучванията води опозиционната партия ХДС, следвана на второ място от германската крайнодясна партия AfD. Подкрепата за последната обаче спадна през последните седмици на фона на протестите срещу крайната десница, обхванали страната, при които стотици хиляди германци излязоха по улиците.

На други места изборите в САЩ също биха могли да усложнят ситуацията, смята Шмидинг.

"Заплахите за търговска война от страна на Тръмп могат да бъдат значителен негатив за Германия", каза той - това обаче, разбира се, зависи от резултата от изборите и може да се разгърне с пълна сила едва през 2025 г., отбеляза той.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ