Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Икономисти: Рискът от глобална рецесия през 2025 г. остава висок заради тарифната политика на САЩ

Рискът световната икономика да изпадне в рецесия тази година е висок, показва анкета на "Ройтерс" сред водещи икономисти, в която мнозина посочват, че тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, са нанесли сериозен удар върху бизнес доверието.
Само преди три месеца същата група от икономисти, обхващаща близо 50 икономики, прогнозираше стабилен растеж на глобалната икономика. Но опитите на Тръмп да прекрои световната търговия чрез мита върху всички американски вносни стоки предизвикаха сътресения на финансовите пазари, изпарявайки трилиони долари от стойността на фондовите борси и разклащайки доверието на инвеститорите в американските активи и долара като „сигурно убежище“.
Въпреки че някои от най-тежките тарифи бяха временно спрени за няколко месеца, остава общо мито от 10%, както и 145% тарифна ставка върху стоките от Китай — най-големият търговски партньор на САЩ.
„За компаниите е трудно да мислят какво ще се случи през юли, а какво остава да планират за догодина. Да не говорим за след пет години“, коментира Джеймс Роситър, директор глобални стратегии в TD Securities.
Изправени пред сериозна несигурност и рекордно високи тарифи върху стоките, много световни компании ревизираха или изцяло оттеглиха прогнозите си за приходи. В проучването, проведено между 1 и 28 април, над 300 икономисти демонстрираха необичайно единодушие — нито един не посочи, че митата имат положителен ефект върху бизнес средата, а 92% ги определиха като отрицателни. Останалите 8% (основно от Индия и развиващи се икономики) дадоха неутрална оценка.
Три четвърти от анкетираните икономисти понижиха прогнозата си за глобален растеж през 2025 г. до 2,7%, спрямо 3,0% през януари. Международният валутен фонд беше с леко по-оптимистична прогноза от 2,8%.
Понижения в очакванията имаше за 28 от 48 изследвани икономики, а за 10 държави прогнозите останаха непроменени. Единствено в няколко държави като Аржентина и Испания имаше леки подобрения, главно заради вътрешни фактори.
Китай и Русия ще изпреварят САЩ по ръст
Прогнозата за растеж на Китай остава 4,5%, а за Русия — 1,7%, като и двете държави се очаква да изпреварят САЩ. Междувременно Мексико и Канада бяха сред страните с най-големи понижения в очакванията си, съответно до 0,2% и 1,2%, главно заради събитията от последния месец.
Подобна е тенденцията и за 2026 г., което подсказва, че отрицателното влияние на митническата политика на Тръмп е дълбоко и трудно поправимо.
На въпроса за риска от глобална рецесия тази година, 60% от икономистите (101 от 167) заявяват, че той е висок или много висок.
„Много е трудно да си оптимист за растежа в тази среда“, споделя Тимъти Граф, ръководител на макро стратегиите за Европа, Близкия изток и Африка в State Street.
„Дори ако тарифите паднат днес, щетите вече са нанесени върху имиджа на САЩ като надежден партньор в двустранните и многостранни споразумения — от търговията до отбраната.“
Тарифите подхранват инфлация и задушават растежа
Прогресът, постигнат от централните банки в последните години в овладяването на инфлацията чрез последователни вдигания на лихвите, също се очаква да бъде блокиран от инфлационния ефект на тарифите. Ограничаването на търговията с най-големия си партньор ще изстреля цените нагоре, което ще удари реалните доходи и потреблението.
Над 65% от анкетираните централни банки (19 от 29) се очаква да не постигнат инфлационните си цели тази година, като броят им леко намалява до 15 за следващата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.