Индия може да стане третата най-голяма икономика преди 2030 г.

Индия може да стане третата най-голяма икономика преди 2030 г.

Индия е на път да изпревари Япония и Германия и да стане третата по големина икономика в света, твърдят S&P Global и Morgan Stanley, цитирани от Си Ен Би Си.

Оценката на S&P се основава на прогнозата, че годишният номинален ръст на брутния вътрешен продукт на Индия ще бъде средно 6,3% до 2030 г. Morgan Stanley пък изчислява, че БВП на Индия вероятно ще се удвои спрямо настоящите нива до 2031 г.

„Индия разполага с условията за икономически бум, подхранван от офшоринг, инвестиции в производството, енергийния преход и напредналата дигитална инфраструктура на страната“, пишат в доклад анализатори на Morgan Stanley, водени от Ридам Десаи и Гириш Ачипалия.

„Тези двигатели ще превърнат Индия в третата по големина икономика и фондов пазар в света преди края на десетилетието.“

Индия отбеляза годишен ръст от 6,3% за тримесечието от юли до септември, който е малко по-висок от прогнозата на Ройтерс за 6,2%.

Преди това Индия отбеляза ръст от 13,5% на годишна база за периода от април до юни, подкрепен от силното вътрешно търсене в сектора на услугите на страната.

Страната отбеляза рекорден ръст от 20,1% на годишна база през трите месеца до юни 2021 г., сочат данни на Refinitiv.

Прогнозата на S&P зависи от продължаването на търговската и финансовата либерализация на Индия, реформата на пазара на труда, както и инвестициите в инфраструктурата и човешкия капитал на Индия.

„Това е разумно очакване за Индия, която има какво да „наваксва“ по отношение на икономически растеж и доход на глава от населението“, каза пред Си Ен Би Си Дхирадж Ним, икономист от Australia and New Zealand Banking Group Research.

Някои от цитираните реформи вече са задействани, каза Ним, подчертавайки ангажимента на правителството да задели повече капиталови разходи в годишните разходни книги на страната.

Основните пречки, които биха могли да попречат за реализиране на прогнозите на Morgan Stanley, включват продължителна глобална рецесия, тъй като Индия е силно зависима от търговията икономика с близо 20% от продукцията, отиваща за износ.

Други рискови фактори, цитирани от американската инвестиционна банка, включват предлагане на квалифицирана работна ръка, неблагоприятни геополитически събития и политически грешки, които могат да възникнат от гласуването в „по-слабо правителство“.

Глобалното забавяне може да влоши перспективите на индийския експортен бизнес, каза индийското финансово министерство миналия четвъртък.

Въпреки че общият БВП на Индия вече е над нивата преди пандемията, прогнозният растеж ще бъде „много по-слаб“ в сравнение с предходните тримесечия, каза Сонал Варма, главен икономист в Nomura.

„Реалният БВП сега е с 8% над нивата преди COVID-19 по отношение на темповете на растеж... но от гледна точка на перспективата, има насрещни ветрове от страна на глобалните финансови условия“, каза Варма пред Си Ен Би Си в четвъртък, предупреждавайки, че има ще има циклично забавяне в бъдеще.

Ним каза също, че може да се даде по-голям приоритет на инвестициите в човешки капитал чрез образование и здравеопазване.

„Това е особено важно за икономика след пандемия, където по-големите смущения в неформалния сектор означават разширяване на неравенствата в икономиката и богатството“, каза той, като добави, че намаляващото ниво на участие в работната сила, особено сред жените, е обезпокоително.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ