Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инфлацията – най-големият бич за Балканските икономики
Инфлацията е най-голямото предизвикателство пред икономиките в региона. Около тази теза се обединиха участниците в Третия икономически форум, който днес се провежда в "София Хотел Балкан".
Инфлацията е един от най-големите рискове пред икономиката сега, изтъкна Петя Димитрова, главен изпълнителен директор на "Пощенска банка". Според нея проинфлационните мерки ограничават икономическия растеж, стопява спестяванията на физически и юридически лица и създава несигурност във веригите на доставки. Първите признаци за нея се появиха още миналата година, но войната в Украйна ускори процеса, подкрепен от цените на основните енергоносители - природен газ, електроенергия, петрол.
В Румъния и в България инфлацията е над 14%, далеч над средните нива за еврозоната от 8%, посочи Флорин Драгу, ръководител на Отдела за мониторинг на системния риск в Националната банка на Румъния. Съотношението на дълг към БВП се увеличава с 10 пр. п. Румъния е страната с най-висок ръст на външния дълг, докато в България увеличението е най-малко, изтъкна финансистът. Той посочи, че бюджетните салда на повечето държави членки на ЕС се подобряват през 2021 г. спрямо 2020 г., като единствено родината му е в процедура за прекомерен дефицит.
Инфлацията ще продължи да расте, е прогнозата на проф. Деян Шошкич от Икономическия факултет на Белградския университет. Това ще доведе до намаляване на конкурентоспособността, повишаване на цените на стоките и услугите, затрудняване на износа им и оттам ще има проблеми с търговския дефицит и баланса по текущата сметка. Всичко това може да доведе до свръхзадлъжнялост на икономиките. Проф. Шокич изтъкна притегателната сила на еврозоната, заради възможността на всяка държава членка да се възползва от тенденциите за намаляване на кредитите не само за самата държава, но и за икономическите оператори, които действат на нейна територия. Според него всичко това носи много ползи за търговията и икономическия растеж. Какво обаче ще се случи, ако инфлацията в еврозоната е по-висока от тази, на която е подложена местната валута – за да бъдат избегнати такива проблеми, трябва да се увеличат инвестициите и да се стимулира производителността. Другият възможен подход е да бъде намалена цената на труда – стъпка, на която нито едно правителство не е готово, смята проф. Шошкич .
Руската инвазия в Украйна и ролята на България в региона на Югоизточна Европа и Балканите са фокус в третото поред издание на Софийския икономически форум, организиран от Делфийския икономически форум и Центъра за либерални стратегии. В следващите часове участниците в него ще търсят отговори на ключови въпроси за енергетиката и сигурността, новия глобален ред след войната в Украйна и разширяването на ЕС, стратегическите инфраструктурни проекти и дигиталната трансформация.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.