Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Износът на България за ЕС скочил с 13.4% за година
През периода януари - февруари износът на стоки от България за Европейския съюз (ЕС) се увеличава с 13.4% спрямо същия период на миналата година и е на стойност 9 585.0 млн. лв., а вносът на стоки от ЕС нараства с 11.0% и достига 9 472.6 млн. лева. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
През февруари 2022 г. износът за ЕС се увеличава със 7.7% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 4 643.2 млн. лв., а вносът нараства с 10.8% и е на стойност 4 871.7 млн. лева.
Най-голям ръст при износа на стоки за ЕС в сравнение със същия период на 2022 г. е отбелязан в секторите „Разнообразни готови продукти, н.д.“ (46.0%) и „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)“ (28.0%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (9.2%). Най-голямо увеличение при вноса на стоки от ЕС е отчетено в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (51.9%), показват данните на статистиката.

Износът на стоки от България за трети страни се увеличава с 14.5% в сравнение с периода януари - март 2022 г. и е в размер на 8 160.9 млн. лв., a вносът на стоки от трети страни намалява с 1.0% и е на стойност 10 394.4 млн. лева.
Най-голям ръст при износа на стоки за трети страни в сравнение с периода януари - март 2022 г. е отбелязан в секторите „Машини, оборудване и превозни средства“ (78.5%) и „Храни и живи животни“ (51.3%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (17.3%). Най-голямо увеличение при вноса на стоки от трети страни е отчетено в секторите „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (59.5%) и „Храни и живи животни“ (42.8%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (26.9%).
Изнесените стоки общо за трети страни и ЕС са в размер на 22 836.8 млн. лв. през периода януари - март 2023 г., което е с 8.3% повече в сравнение със същия период на предходната година, а общата стойност на внесените стоки от трети страни и ЕС е 25 355.4 млн. лв. и нараства с 4.2%, отчитат от НСИ.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Франция поиска помощ от ЕС за борбата с пожарите
Свят |САЩ и Китай застанаха зад общо изявление за развитието на изкуствения интелект
Технологии |Шестима кандидати си съперничат за поста на генерален секретар на ООН
Свят |Цената на петрола сорт Брент се задържа около 100 долара за барел поради ескалацията в Близкия изток
Енергетика |MAAE: Военните действия засягат водоснабдяването на Запорожката АЕЦ и близките населени места
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |Времето: Силен вятър от запад носи дъжд и захлаждане
България |Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Техники за успех |Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Свят |25 безполезни, но много любопитни факти
Маркетинг |САЩ налагат мита върху вноса от 60 търговски партньори, позовавайки се на опасения за принудителен труд
Икономика |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.