Изследване на АИКБ: 21,6% е делът на сивата икономика у нас

Изследване на АИКБ: 21,6% е делът на сивата икономика у нас

Изследване на АИКБ: 21,6% е делът на сивата икономика у нас

21,6 на сто е делът на сивия сектор в българската икономика през 2021 г. Сивият дял от трудовия пазар за същата година е 18 на сто. Тенденцията показва изсветляване на икономиката за последните 10 години с 15%, от 63 до 78 на сто. Това позказват стойностите на индекса "Икономика на светло" , с който Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Националният център "Икономика на светло" измерват  неформалната икономика у нас и на европейско ниво. Намаляват и сивите практики на трудовия пазар според стойностите на подиндекса "Заетост на светло" .

За 2021 г. индексът  "Икономика на светло" е със стойност 78,40, докато през 2000 г. стойността му е била 77,49. Подиндексът "Заетост на светло" за 2021 г. е 82,08, а за 2020 г. е бил 77,96. Това съобщи проф. Стефан Петранов, ръководител на екипа, създал композитния индекс и подиндекса "Заетост на светло". Според Петканов  изсветляването на трудовия пазар е в по-голяма степен.

"Сивият сектор" е предпоставка за корупционни практики, той набавя средства за такива практики и когато печелят не най-подготвените, най-работливите, предприемчивите и иновативните, а тези които си служат с измама, от това губи цялото общество Най-пряката и видима щета е ощетяването на фиска, като по думите му размерите, с които това ощетяване в годините се случва, постепенно намаляват, но все още това е значима сума" ,коментира председателят на УС на АИКБ Васил Велев,  

През 2010 г., когато започнахме да изчисляваме индекса, неговата стойност беше 63,35 процента, като респективно сивият сектор беше 36,65 на сто. За десет години икономиката е "изсветляла" с 15 процентни пункта.Това равнище все още е над средното за ЕС. Усилията на АИКБ  ще бъдат тя да бъде намалена с още 6 – 7 процентни пункта, за стане трайно под 15%, с което страната да бъде поставена в "златната среда". Тези 7 процентни пункта, като минат през брутния вътрешен продукт (БВП) и 35 процента данъчни и осигурителни приходи, са повече от 4 млрд. лева на година, изчисли Велев.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ