Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кои от държавите в Г-20 имат най-високи корпоративни данъци (инфографика)
Създаден след азиатската финансова криза от 1999-та година блокът Г-20, обединяващ 20-те най-големи икономики в света представлява повече от 85% от световната икономика и се обявява за единни политически действия в отговор на световните събития.
Въпреки тази споделена принадлежност, групата все още се състои от фундаментално различни икономики с различни политики спрямо техните бизнес единици, пишат от Visual Capitalist в анонс на съставен от тях бърз преглед на страните от Г-20 по основните ставки на корпоративния данък. Данните са взети от Trading Economics и са за юни, 2024 г. Класацията не претендира да е напълно представителна, тъй като авторите уточняват, че данните за ЕС и Африканския съюз (и двата членове на Г-20) не са включени.
Според така съставената класация Аржентина и Индия имат най-високите корпоративни данъчни ставки в Г-20.
Графика: Visual Capitalist
И в двете страни обаче има прогресивна данъчна стълбица, така че това число може да се отнася само за по-малка част от фирмите. За чуждестранните дружества с "постоянно звено" в Индия ставката надхвърля 40 %, уточняват от Visual Capitalist.
Интересно е, че страните от БРИКС покриват целия спектър от ставки на корпоративния данък - от най-високите (Индия, Бразилия) през средните (Южна Африка, Китай) до най-ниските (Русия).
От друга страна, прави впечатление, че по-голямата част от групата на G7 е в средните диапазони (24–30%), като Япония надхвърля горната граница, а САЩ са под долната (21%).
Всъщност, след Саудитска Арабия и Русия (20%), САЩ имат третата най-ниска ставка на корпоративен данък от всички икономики от Г-20.
Това не винаги е било така. Реформата "Данък Тръмп" от 2018 г. беше най-мащабното преразглеждане на данъчния кодекс от три десетилетия насам, с част от което беше намалена ставката на корпоративния данък от 35% на 21%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.