Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Предизвестен финал: WeWork подаде молба за банкрут
Компанията за споделяне на офиси WeWork подаде молба за защита срещу несъстоятелност по глава 11 във Федералния съд на Ню Джърси, заявявайки, че е сключила споразумения с огромното мнозинство от своите притежатели на обезпечени банкноти и че възнамерява да намали „неоперативните“ лизингови договори, съобщи CNBC.
Заявлението за фалит е ограничено до местоположенията на WeWork в САЩ и Канада. Това се казва в прессъобщение на компанията, която отчете задължения, вариращи от 10 милиарда долара до 50 милиарда долара, според документ за фалит.
„Дълбоко съм благодарен за подкрепата на нашите финансови заинтересовани страни, докато работим заедно за укрепване на нашата капиталова структура и ускоряване на този процес чрез Споразумението за подкрепа на преструктурирането. „Оставаме ангажирани да инвестираме в нашите продукти, услуги и екип от служители от световна класа, за да подкрепим нашата общност", каза главният изпълнителен директор на WeWork Дейвид Толи в прессъобщение-
WeWork претърпя един от най-зрелищните корпоративни колапси в новата история на САЩ през последните няколко години. Оценена през 2019 г. на 47 милиарда долара в кръг, воден от SoftBank на Масайоши Сон, компанията се опита и не успя да стане публична преди пет години.
Пандемията причини допълнителни проблеми, тъй като много компании внезапно прекратиха договорите си за наем, а последвалият икономически спад накара още повече клиенти да затворят вратите си.
WeWork дебютира чрез компания за придобиване със специална цел през 2021 г., но оттогава е загубила около 98% от стойността си. В средата на август компанията обяви обратно изкупуване на акциите 1 към 40, за да върне търгуването на акциите си над $1, изискване за запазване на листването на Нюйоркската фондова борса.
Акциите на WeWork паднаха до минимум от около 10 цента и се търгуваха на около 83 цента, преди да бъдат спрени в понеделник.
„За мен беше предизвикателство да гледам отстрани от 2019 г. насам, тъй като WeWork не успя да се възползва от продукт, който днес е по-актуален от всякога“, каза бившият главен изпълнителен директор и съосновател Адам Нойман в изявление за CNBC.
„Вярвам, че с правилната стратегия и екип една реорганизация ще позволи на WeWork да се появи успешно,“ добави Нойман.
Още през септември компанията заяви, че активно е предоговаряла договорите за наем и че е „тук, за да остане“. Компанията е имала близо 16 милиарда долара задължения за дългосрочен лизинг, според документи за ценни книжа.
Компанията отдава под наем милиони квадратни метра офис площи в 777 локации по целия свят, според нейните регулаторни документи.
WeWork е ангажирала Kirkland & Ellis и Cole Schotz като правни съветници. PJT Partners ще служи като негова инвестиционна банка с подкрепата на C Street Advisory Group и Alvarez & Marsal, добавя CNBC.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.