Кристалина Георгиева: Опустошителните последици върху руската икономика ще дойдат в средносрочен план

Кристалина Георгиева: Опустошителните последици върху руската икономика ще дойдат в средносрочен план

Кристалина Георгиева: Опустошителните последици върху руската икономика ще дойдат в средносрочен план

Опустошителните последици върху руската икономика ще дойдат в средносрочен план. Това  заяви  управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Кристалина Георгиева в интервю за CNN, цитирано от БНР.  Георгиева уточни, че ръководеният от нея Международен валутен фонд е взел под внимание пренасочването на продажбите на руски нефт към Индия и Китай, след като европейският пазар е затворен за тях заради военната агресия на Москва срещу Украйна.

Според Георгиева Русия вече страда от липса на достатъчно работна ръка, защото много от кадрите ѝ са емигрирали. Също така прекъснатият достъп до технологии има своя ефект върху руската икономика, а и широкият пакет от санкции върху енергийния сектор оказва влияние. В средносрочен план можем да видим свиване на руската икономика със 7 процента, прогнозира управляващият директор  на МВФ. 

Международният валутен фонд си навлече критики за прогнозата, че Русия ще отбележи по-силен икономически растеж тази година, отколкото Обединеното кралство или Германия, въпреки нарастващия натиск от западните санкции.

През януари МВФ прогнозира, че икономиката на Русия ще се разшири с 0,3% тази година и 2,1% през следващата. Това беше много по-оптимистично от последните прогнози както на Световната банка, така и на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Икономистите от тези групи са отбелязали свивания от съответно 3,3% и 5,6% през 2023 г.

CNN припомня, че в понеделник руското правителство е докладвало за бюджетен дефицит от 2,58 трилиона рубли (което се равнява на около 34 милиарда долара) за януари и февруари тази година. За сравнение за същия период през 2022 година Москва е работила с бюджетен излишък от 415 милиарда рубли (равняващ се на 5,5 милиарда долара). На годишна база приходите от продажба на природен газ и петрол са спаднали с 46 %, според официалните данни на Москва.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ