Макрон вижда консолидацията като основен инструмент за съживяване на европейската икономика

Макрон вижда консолидацията като основен инструмент за съживяване на европейската икономика

Президентът на Франция Еманюел Макрон би приел голяма френска банка да бъде погълната от съперник в Европейския съюз, за да стимулира по-дълбоката финансова интеграция, която той вижда като критична за бъдещия просперитет на блока.

„Да работите като европейци означава, че се нуждаете от консолидация като европейци“, каза Макрон в интервю за Блумбърг кулоарите на инвестиционната среща на върха „Избери Франция“ в двореца Версай. „Сега трябва да отворим тази кутия и да предложим единен пазарен подход, който е много по-ефективен.“

Докато Европа изправена пред войната на Русия в Украйна и постоянното влошаване на глобалната търговска система, Макрон се опитва да убеди партньорите си от ЕС да приемат това, което той вижда като трансформираща програма за реформи, за да превърнат ЕС в по-обединена и мощна икономическа сила. Макрон твърди, че само като стане по-интелигентен в защитата на своите интереси, намали регулациите в единния пазар и отключи финансовата огнева мощ на блока, ЕС има шанс да се изправи срещу Китай и САЩ.

С 15 милиарда евро нови чуждестранни инвестиции, обявени на конференцията в понеделник, подчертаващи коренната промяна от дните, когато неговият предшественик Франсоа Оланд обяви, че финансите са враг на страната, Макрон се опитва да демонстрира, че има нещо повече от неговата визия отколкото реторика. „Ясно преодоляхме разликата с останалите и сега сме лидери в Европа“, каза той, след като прекара сутринта в обсъждане на плановете на Microsoft Corp. за експанзия във Франция.

Но въпреки това предложенията му се натъкнаха на остра съпротива от страна на Германия и нейните традиционни съюзници, които се притесняват да обединят финансовите си задължения с останалата част от ЕС.

„Трябва напълно да пренастроим нашия модел“, каза Макрон.

Провалът, според френския лидер, би заключил Европа по пътя към дългосрочен икономически упадък.

В основата на плана на Макрон е идеята за отприщване на натрупаната финансова мощ на Европа, за да стимулира вълна от инвестиции за подобряване на икономиката, стимулиране на растежа, стимулиране на иновациите и укрепване на армията на континента на фона на заплахата от руска агресия.

„Избрахме Франция – това е много, много важен център за нас тук на континента“, каза главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Group Inc. Дейвид Соломон в интервю за Блумбърг. „Бих казал също, че нашите хора харесват да живеят тук“, добави той.

Франция е дом на няколко от най-големите банки в еврозоната, включително BNP Paribas SA с баланс от 2,7 трлн. евро, който е достатъчен, за да съперничи на брутния вътрешен продукт на няколко страни. Банката е наричана JPMorgan Chase & Co. на Европа, но нейната пазарна стойност от 80 милиарда евро е по-малка от тази на най-големите американски банки.

Макрон каза, че неспособността на BNP да извършва трансгранични сливания повдига „няколко въпроса“.

„Имаме нужда от консолидация“, каза Макрон, за да може BNP да купи по-малки конкуренти. Запитан дали това може да включва и придобиването на европейски конкуренти от френски кредитор като Societe Generale SA, той каза: „Да, със сигурност“.

Една от причините за проблема датира от финансовата криза, когато отделни правителства трябваше да се намесят и да спасят местните си банки, разкривайки пукнатините на европейския пазар. Политическите лидери в региона постигнаха известен напредък в изграждането на по-тесни връзки като отговор на последвалата криза с държавния дълг, прехвърляйки надзорни правомощия на Европейската централна банка.

Но последната част от т. нар. банков съюз на Европа – съвместна застраховка на депозитите, все ооще липсва. Германия и съмишленици блокираха усилията за напредък с аргумента, че спестовниците в тяхната страна не трябва да покриват загуби в банки в други страни.

Банкерите често казват, че това възпрепятства трансграничните сливания в блока, тъй като средствата в една страна не се считат за толкова сигурни, колкото тези в друга.

Съществува и този основен европейски проблем, че държавите-членки не са склонни да видят националните си шампиони купени от по-големи съперници, дори ако това помага да се увеличи силата на европейската икономика като цяло.

„Това е напълно нов свят и имаме нужда от този нов бизнес модел за европейците“, каза Макрон пред Блумбърг в понеделник.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ