МВФ: Колебанията в цените на суровините могат да засегнат дългосрочния икономически растеж

МВФ: Колебанията в цените на суровините могат да засегнат дългосрочния икономически растеж

МВФ: Колебанията в цените на суровините могат да засегнат дългосрочния икономически растеж

Колебанията в цените на суровините, които намаляват хранителната и енергийната сигурност, могат сериозно да засегнат дългосрочния икономически растеж. Това се казва в нов доклад, изготвен от Международния валутен фонд (МВФ) за страните от Г-20. 

Анализаторите на фонда отбелязват, че в настоящата "тревожна ситуация" държавните власти често избират доста радикални и в същото време неграмотни мерки за нейното ограничаване. Фондът призовава държавите да действат по консолидиран начин, за да не изострят продължаващата фрагментация на световната икономика и да минимизират дългосрочните неблагоприятни ефекти от нестабилността на цените на суровините.

Въпреки че световните цени на храните и енергията продължават да се понижават от върховете си през март миналата година, продължаващата нестабилност в цените на суровините все още остава висока и застрашава глобалната хранителна и енергийна сигурност, се казва още в доклада на МВФ.

Постоянното колебание на цените на суровините води по-специално до по-високи цени на вносните стоки на вътрешните пазари и води до висока инфлация. Като част от борбата с него страните от Г-20 последователно затягаха своята парична политика през цялата 2022 г., напомня МВФ. Лхвените проценти в повечето страни (както развити, така и развиващи се) нарастваха бързо и синхронно. Някои държави, опитвайки се да подкрепят собственото си производство, ограничиха търговските потоци и развиха политика на протекционизъм.

МВФ изчислява, че 17% от мерките, приложени от страните от Г-20, са били свързани с цените на храните, 48% са били свързани с цените на енергията и въпреки че някои от тези мерки са били отменени, те са успели сериозно да изкривят ценообразуването, поради което реалният принос на суровините към цените на храните и газа е трудно да се оцени.

В повечето страни желанието за регулиране на ситуацията в краткосрочен план по никакъв начин не е свързано не само с дългосрочни, но и със средносрочни цели, както глобални, така и национални, подчертават анализаторите на фонда.

В контекста на нарастващата фрагментация на икономиката, за която миналата седмица отново припомни управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, фондът предлага мерки за подпомагане на страните да излязат от настоящата криза. Основната задача, върху която трябва да бъде обвързана паричната политика на страните, е ограничаването на инфлацията.

МВФ подкрепя паричната политика, при която лихвените проценти остават високи, докато спадът на инфлацията стане „ясно видим“, но други мерки, предприети от правителствата, пораждат въпроси и опасения сред анализаторите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ