Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ повиши прогнозата си за икономическия растеж в Азия през 2024 г
Международният валутен фонд повиши прогнозата си за икономически растеж в Азия за 2024 г., фокусирайки се върху оптимистичните перспективи пред Индия и необходимостта от повече стимули от Китай, пише Си Ен Би Си.
Сега МВФ очаква икономиката на Азия да нарасне с 4,5% тази година, което е представлява увеличение с 0,3 процентни пункта в сравнение с прогнозата от шест месеца по-рано. Прогнозата на организацията за 2025 г. остава непроменена – ръст от 4,3%.
„Перспективите за Азия и Тихоокеанския регион през 2024 г. се подобриха. Сега очакваме, че икономиката на региона ще се забави по-малко, отколкото прогнозирахме преди, тъй като инфлационният натиск продължава да се разсейва“, пише Кришна Сринивасан, директор на отдела на МВФ за Азия и Тихоокеанския регион.
Преразглеждането нагоре на прогнозата отразява подобряването на ситуацията в Китай, където се очаква политически стимули да осигурят допълнителна подкрепа, посочват от фонда.
Оттам наричат Индия „най-бързо развиващата се голяма икономика в света“, където „публичните инвестиции остават важен двигател“. В момента Индия е петата по големина икономика в света с брутен вътрешен продукт от 3,7 трлн. долара и се стреми да стане третата по големина в света до 2027 г.
Сринивасан също пише, че силното частно потребление ще продължи да стимулира растежа на другите нововъзникващи пазари в Азия.
МВФ приписва затягането на паричната политика, по-ниските цени на суровините и затихващите прекъсвания на веригата за доставки за понижаващата се инфлация в Азия въпреки високия растеж на търсенето.
Смекчаване на имотната криза в Китай
МВФ отбеляза, че най-големият риск за икономиката на Азия е продължителна корекция на имотния сектор в Китай. Това би отслабило търсенето и би увеличило шансовете за продължителна дефлация.
„Това означава, че отговорът на политиката на Китай е от значение – както за него, така и за целия регион“, пише Сринивасан в блога на МВФ.
Китай се нуждае от пакет от политики, който „ускорява напускането на нежизнеспособни строителни предприемачи, насърчава завършването на жилищни проекти и управлява дълговите рискове на местните правителства“, отбелязват от фонда. Посочва се още, че фискалните стимули на Китай през октомври и март са помогнали за облекчаване на въздействието на намаляващата производствена активност и мудните услуги.
По-рано тази година МВФ заяви, че очаква най-голямата икономика в Азия да нарасне с 4,6% през 2024 г. Прогнозата дойде преди данните, които показаха, че икономиката на Китай е нараснала с 5,2% миналата година, покривайки официалната цел от около 5%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.