МВФ очаква икономиката на Русия да расте по-бързо от тези на развитите страни през 2024 г.

МВФ очаква икономиката на Русия да расте по-бързо от тези на развитите страни през 2024 г.

Икономиката на Русия се очаква да расте по-бързо от тези на всички развити страни тази година, според данни на Международния валутен фонд, цитирани от Си Ен Би Си.

Брутният вътрешен продукт на Русия се очаква да нарасне с 3,2% през 2024 г., посочи МВФ в последния си доклад за световна икономическа перспектива, публикуван във вторник. Това е над прогнозираните темпове на растеж за САЩ (2,7%), Обединеното кралство (0,5%), Германия (0,2%) и Франция ( 0,7%).

Прогнозата със сигурност ще раздразни западните държави, които се опитаха да изолират икономически и да накажат Русия за нейното нахлуване в Украйна през 2022 г., отбелязва Си Ен Би Си.

Русия твърди, че западните санкции срещу нейните критични индустрии са я направили по-самодостатъчна и че частното потребление и вътрешните инвестиции остават устойчиви. Междувременно продължаващият износ на петрол и суровини към страни като Индия и Китай, както и предполагаемото избягване на санкции и високите цени на суровините, позволиха на Москва да поддържа стабилни приходи от износ на петрол.

Военно-промишленият комплекс на Русия също се разшири значително по време на войната, тъй като разходите за отбрана и производството нараснаха рязко. Накратко, Русия се адаптира към „ново нормално“, тъй като икономиката ѝ е във военен режим.

МВФ прогнозира, че икономическият растеж на Русия ще се забави през 2025 г. до 1,8%, „тъй като ефектите от високите инвестиции и силното частно потребление, подкрепени от ръста на заплатите в стегнатия пазар на труда, избледняват“.

Базираната във Вашингтон организация счита САЩ, Обединеното кралство, най-големите икономики в еврозоната, Канада и Япония като напреднали икономики. Русия, Китай и Индия остават съответно в категориите „нововъзникващи и развиващи се“ икономики в Европа и Азия.

Ръководителят на МВФ  Кристалина Георгиева каза пред Си Ен Би Си през февруари, че руската икономика все още е изправена пред значителни насрещни ветрове въпреки по-розовите прогнози на фонда.

„Това, което ни казват данните за растежа, е, че става въпрос за военна икономика, в която държавата – която, нека си спомним, имаше много значителен буфер, изграден в продължение на много години на фискална дисциплина, инвестира в тази военна икономика“, коментира тогава Георгиева.

„Ако погледнете Русия, днес производството нараства за военните, а потреблението намалява. И почти така изглеждаше Съветският съюз. Високо ниво на производство, ниско ниво на потребление“, добави тя.

Георгиева каза, че вярва, че руската икономика също е изправена пред предизвикателства, свързани с изселването на квалифицирани работници и „заради намаления достъп до технологии в резултат на сакциите“.

Управителят на Руската центрлана банка Елвира Набиулина каза пред депутатите в Държавната дума на Русия на 8 април, че производството в страната е ограничено от недостига на работници. Тя обаче отбеляза, че руската икономика продължава да расте с впечатляващ темп.

Миналата седмица Набиулина изрази нотка на оптимизъм относно темпа на инфлация в Русия (7,7% през март), като посочи, че пикът е преминат, въпреки че е твърде рано да се започне намаляване на лихвите.

Очаква се руската централна банка да задържи основния си лихвен процент на ниво 16% на следващата си среща за определяне на лихвените проценти на 26 април, показа проучване на Ройтерс миналия месец.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ