МВФ очаква икономиката на Русия да расте по-бързо от тези на развитите страни през 2024 г.

МВФ очаква икономиката на Русия да расте по-бързо от тези на развитите страни през 2024 г.

Икономиката на Русия се очаква да расте по-бързо от тези на всички развити страни тази година, според данни на Международния валутен фонд, цитирани от Си Ен Би Си.

Брутният вътрешен продукт на Русия се очаква да нарасне с 3,2% през 2024 г., посочи МВФ в последния си доклад за световна икономическа перспектива, публикуван във вторник. Това е над прогнозираните темпове на растеж за САЩ (2,7%), Обединеното кралство (0,5%), Германия (0,2%) и Франция ( 0,7%).

Прогнозата със сигурност ще раздразни западните държави, които се опитаха да изолират икономически и да накажат Русия за нейното нахлуване в Украйна през 2022 г., отбелязва Си Ен Би Си.

Русия твърди, че западните санкции срещу нейните критични индустрии са я направили по-самодостатъчна и че частното потребление и вътрешните инвестиции остават устойчиви. Междувременно продължаващият износ на петрол и суровини към страни като Индия и Китай, както и предполагаемото избягване на санкции и високите цени на суровините, позволиха на Москва да поддържа стабилни приходи от износ на петрол.

Военно-промишленият комплекс на Русия също се разшири значително по време на войната, тъй като разходите за отбрана и производството нараснаха рязко. Накратко, Русия се адаптира към „ново нормално“, тъй като икономиката ѝ е във военен режим.

МВФ прогнозира, че икономическият растеж на Русия ще се забави през 2025 г. до 1,8%, „тъй като ефектите от високите инвестиции и силното частно потребление, подкрепени от ръста на заплатите в стегнатия пазар на труда, избледняват“.

Базираната във Вашингтон организация счита САЩ, Обединеното кралство, най-големите икономики в еврозоната, Канада и Япония като напреднали икономики. Русия, Китай и Индия остават съответно в категориите „нововъзникващи и развиващи се“ икономики в Европа и Азия.

Ръководителят на МВФ  Кристалина Георгиева каза пред Си Ен Би Си през февруари, че руската икономика все още е изправена пред значителни насрещни ветрове въпреки по-розовите прогнози на фонда.

„Това, което ни казват данните за растежа, е, че става въпрос за военна икономика, в която държавата – която, нека си спомним, имаше много значителен буфер, изграден в продължение на много години на фискална дисциплина, инвестира в тази военна икономика“, коментира тогава Георгиева.

„Ако погледнете Русия, днес производството нараства за военните, а потреблението намалява. И почти така изглеждаше Съветският съюз. Високо ниво на производство, ниско ниво на потребление“, добави тя.

Георгиева каза, че вярва, че руската икономика също е изправена пред предизвикателства, свързани с изселването на квалифицирани работници и „заради намаления достъп до технологии в резултат на сакциите“.

Управителят на Руската центрлана банка Елвира Набиулина каза пред депутатите в Държавната дума на Русия на 8 април, че производството в страната е ограничено от недостига на работници. Тя обаче отбеляза, че руската икономика продължава да расте с впечатляващ темп.

Миналата седмица Набиулина изрази нотка на оптимизъм относно темпа на инфлация в Русия (7,7% през март), като посочи, че пикът е преминат, въпреки че е твърде рано да се започне намаляване на лихвите.

Очаква се руската централна банка да задържи основния си лихвен процент на ниво 16% на следващата си среща за определяне на лихвените проценти на 26 април, показа проучване на Ройтерс миналия месец.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 21 до 27 юли
Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии
Търговският министър на САЩ: 1 август е твърд краен срок за влизане в сила на митата
Светът на парите: Днес всички искат да са банки, а това не се харесва на банките
Времето: Днес ще бъде слънчево и горещо
Бангладеш и САЩ подписват петгодишно споразумение за внос на пшеница
Лек ръст на цените на петрола, докато инвеститорите следят въздействието на новите санкции срещу Русия
Папа Лъв осъди „варварството на войната“ след израелски удар по католическа църква в Газа