МВФ: Търговското напрежение може да доведе до пазарни сривове

Икономика

Големи геополитически рискови събития, включително търговско напрежение, могат да предизвикат значителни корекции в цените на акциите, се казва в доклад на Международния валутен фонд, публикуван днес.

Това от своя страна може да генерира нестабилност на пазара, която може да застраши финансовата стабилност, се казва в глава от предстоящия доклад за глобалната финансова стабилност, цитирана от Ройтерс.

МВФ не споменава конкретни събития, като мащабните мита, които президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви през последните седмици.

В придружаващ блог МВФ призовава финансовите институции да притежават достатъчно капитал и ликвидност, за да помогнат за справяне с потенциални загуби от геополитически рискове, и ги призова да използват стрес тестове и други анализи за идентифициране и управление на такива рискове.

В своя доклад МВФ посочва, че изследването на фонда е показало, че големи рискови събития като войни, дипломатическо напрежение или тероризъм са довели до спад на цените на акциите средно с 1 процентен пункт месечно във всички страни, като средният спад за нововъзникващите пазари е 2,5 процентни пункта.

Международните военни конфликти, като нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., бяха най-значимите рискови събития, намалявайки възвръщаемостта на акциите средно с 5 процентни пункта месечно – два пъти повече от нивото на другите геополитически рискови събития.

МВФ трябва да публикува пълния доклад на пролетните си срещи със Световната банка през седмицата, започваща на 21 април. Новините за тарифите на Тръмп вероятно ще доминират на срещите.

Миналата седмица видяхме най-големите колебания на Уолстрийт от пандемията от коронавирус през 2020 г. Референтният индекс Standard & Poor's 500 се понижи с повече от 10%, откакто Тръмп встъпи в длъжност на 20 януари, докато златото достигна рекордни върхове.

Проучване на потребители в САЩ показа, че страховете от инфлация са достигнали най-високото си ниво от 1981 г., докато финансовите институции предупреждават за нарастващия риск от рецесия.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Властите в САЩ са установили риск от пукнатини във фюзелажа на самолети от модела Boeing 737 Max
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Метрото до столичния квартал "Левски Г" тръгва на 15 август
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
25 безполезни, но много любопитни факти
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка