Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Нова серия разкрития по скандала с уволнения шеф на "Ел Би Булгарикум"
Нова серия от скандали и разкрития се завъртя днес около уволнението на директора на държавната компания "Ел Би Булгарикум".
Уволненият директор Николай Маринов твърди, че служебният министър на икономиката Никола Стоянов го "е натискал" да внася прясно и сухо мляко на завишени цени от Унгария и да прекрати практиката да изкупува от видински производители.
„Министър Стоянов ме извика в кабинета си в средата на януари и след като говорихме по различни теми, ми каза, че е разговарял с някаква фирма и те щели да ми изпратят оферта. Когато се върнах в кабинета си, там наистина ме чакаше оферта, но за внос на мляко от Унгария. То беше с масленост 3,5%, при положение, че нашата норма е за минимум 3,6 масленост. Освен това цената му беше 1,45 лв., а изкупните цени на млякото от Видинско, което ние преработваме, е с 4 процента масленост и е на цени между 1,15 и 1,30 лв. за литър. Имаше и оферта за доставка на сухо мляко“, каза Маринов на пресконференция в БТА.
Маринов твърди още, че натискът върху него да прекрати договорите с българските фирми, от които изкупува мляко, е започнал след като отказал тази оферта. Той добави, че фирмата с офертата за мляко от Унгария е всъщност българска и се казва „Милки Груп Био“.
Припомняме, че през лятото на миналата година Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ наложи имуществена санкция на „Милки Груп Био“ ЕАД в размер на 1 694 560 лв. Контролният орган е установил, че дружеството е нарушило добросъвестната търговска практика, с което е ощетило жалбоподателя „Ростар БГ“ ООД. Двете фирми са дистрибутори на немско краве масло с марка за качество „Deutche Markenbutter“.
"Не съм прочел никъде, че изпълнителният директор на Държавната консолидационна компания (ДКК) може да влиза в кабинет и като последния кръчмар да гони изпълнителен директор. Въпреки че съм действащият директор на „Ел Би Булгарикум”, ми бе отнет достъпът до банковите сметки. Сега дружеството не се управлява от никого. Избраният нов директор, който не е вписан, обикаля магазините и централното управление и заплашва служителите, че ако ме подкрепят, ще бъдат уволнени", каза Николай Маринов, цитиран от Нова телевизия.
По думите му на 20 февруари на заседание на борда на директорите на Държавната консолидационна компания е решено той да бъде освободен. На следващия ден той е изгонен от председателя на ДКК Венцислав Димитров. „Пич, ти си отстранен, ако не си тръгнеш доброволно, ще стане насила, ще извикам полиция”, цитира думите на Димитров директорът на млекопреработвателната компания. „Така мафията победи държавата”, каза още Маринов.
Той изреди подробно допуснатите според него нарушения от страна на ръководството на Държавната консолидационна компания (ДКК) и министъра на икономиката Никола Стоянов – намеса в оперативното ръководство, определянето на по-висок бюджет за закупуване на автомобили, искане на документи за минали периоди и отричане, че са получени и други.
Междувременно новоназначеният шеф на "Ел Би Булгарикум" Владимир Русев обясни на пресконференция в какви злоупотреби е обвинен вече уволненият му предшественик Николай Маринов. В началото на януари членовете на Съвета на директорите в компанията трябвало да подпишат протоколи с непроверени данни, твърди Русев.
„Няколко дни след моето назначаване - на 7 януари, бяхме извикани за първо заседание на Съвета на директорите. Предполагах, че то ще има чисто опознавателен характер – да се запознаем с колегите, да изберем председател на Съвета на директорите, изпълнителен директор и да си разделим задачите. Но на самото събрание получихме дневен ред с 9 точки, по които предварително не бяхме получили нито оферти, нито материали. След като подписах първия протокол, се притесних. В подточка 5 беше предложено закупуването на превозни средства, част от тях - специализирани, и още два леки автомобила. В последствие този протокол ни беше предоставен за подпис, без да обсъждаме характера на точките. Тогава се замислих, че нещо не е наред. В продължение на месец след подписването валяха различни сигнали от базата ни във Видин за злоупотреби, порочни практики, особено при доставката на суровини”, разказа Русев.
Той допълни , че е гласувал кредит на доверие на Маринов, като е гласувал по всички точки, без да ги провери.
„След това започнах да проверявам какво съм подписал. Оказа се че по точка 5, която гласи: "След проведени обсъждания Съветът одобрява за доставчик 2 броя леки автомобили от фирма МИПИ -АУТО ООД за обща сума 76 573 евро без ДДС", оферти не ни бяха предоставени от г-н Маринов. След направена справка в страницата на оторизирания представител на марката стана ясно, че цената на техния сайт е 64 530 лв. с ДДС. Разликата за един автомобил беше 30 153 лв. Тоест, за двата автомобила сме платили 60 206 лв. повече”, коментира още Русев.
„Другото, което ми направи впечатление, е точка 9, свързана с предоставянето на възможността на изпълнителния директор да взима решения, да договаря суровини и материали, без ограничение в размера на цената”, допълни още той.
„Г-н Маринов, спрете с ПР кампанията и с манипулацията на общественото мнение в своя ползва и за сметка на сриване на репутацията на "Ел Би Булгарикум". Работниците и служителите искат Маринов да се извини за причинените неудобства и дискомфорт”, призова пък юрисконсулт в дружеството.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.