Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новата икономика: Брюксел ще намали зелените закони в опит да спаси закъсалата европейска икономика
Европейската комисия ще опрости радикално екологичните разпоредби на ЕС в опит да даде тласък на изпитващата затруднения европейска индустрия и да се конкурира с по-бързо развиващите се икономики в Азия и Америка.
Промените ще засегнат три закона, които принуждават компаниите да поемат по-голяма отговорност за въздействието си върху околната среда, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Бизнесът се оплакваше, че тези правила са сложни и обременителни и задушават конкурентоспособността на Европа, съобщава Politico.
Това е решителен завой от програмата „Зелена сделка“ от последните пет години, която постави климата и околната среда в центъра на европейското законотворчество. Надеждата беше, че когато Европа тръгне, светът ще я последва.
Но последното отстъпление показва, че Брюксел вече не вярва на този разказ и се опасява, че зелените правила в сегашния им вид ще имат отрицателно икономическо въздействие - опасение, което се споделя от все повече европейски държави, предприятия и икономически експерти.
Това отразява и новата политическа реалност в Европа, където промяната в дясното пространство на националните правителства и Европейския парламент доведе до нарастващ скептицизъм по отношение на европейските екологични разпоредби.
По-малкото е повече
Фон дер Лайен заяви по-рано този месец, че ще задейства законодателна процедура за опростяване на три от водещите екологични закони на блока от последния мандат: Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост, Директивата за надлежна проверка на корпоративната устойчивост и Таксономията на ЕС.
Правилата за отчитане бяха въведени през миналия мандат като част от пакета от нормативни актове на блока в областта на околната среда - „Европейска зелена сделка“. Те изискват от предприятията да предоставят обширна информация за своя екологичен отпечатък, излагането на риск от климатични промени и приноса си към екологичния преход. За да се съобразят с тях, предприятията трябва да оповестяват екологична информация за собствените си дейности и за веригите си на доставки.
Това са едни от най-мащабните правила за екологично отчитане в света.
Съобщението, което тогава не получи особено внимание, беше направено само няколко дни след преизбирането на Доналд Тръмп за следващ президент на САЩ - скептик по отношение на изменението на климата, който обеща да се оттегли за втори път от Парижкото споразумение за климата, да намали регулациите и да наложи търговски мита върху целия внос в страната.
На пресконференция пред репортери след неофициалното заседание на Европейския съвет в Будапеща в началото на ноември фон дер Лайен заяви, че нейното решение ще намали тежестта на докладването „с една стъпка“, но без да нарушава намеренията на директивите.
„Въпросите, които задаваме, точките данни, които събираме - хиляди от тях - са твърде много, често излишни, често припокриващи се. Така че нашата задача е да намалим тази бюрократична тежест, без да променяме правилното съдържание на закона, което всички искаме“, каза тя.
Съобщението дойде, след като по време на заседанието на Съвета страните членки заявиха, че ЕС се нуждае от „революция на опростяването“, за да се облекчи регулаторната тежест за предприятията, идваща от Брюксел, и да се повиши конкурентоспособността.
Все по-загрижени за това, че регионът се осакатява от така наречената „бюрокрация“, лидерите на страните поискаха от Комисията да направи „конкретни предложения за намаляване на изискванията за докладване с поне 25% през първата половина на 2025 г.“
Комисията вече се е вслушала в тези призиви. През октомври тя отстъпи пред натиска и предложи отлагане с една година на правилата на ЕС за борба с обезлесяването, за да даде на предприятията повече време, преди да се наложи да доказват, че продуктите, които продават, и материалите, които използват, не са свързани с обезлесени земи.
Фон дер Лайен възложи на всички бъдещи европейски комисари, особено на Валдис Домбровкис, който поема ресора „Икономика и производителност“, да намалят бюрокрацията.
На огневата линия
Критиките към регламента на ЕС за корпоративното оповестяване не са нови. В изтекъл политически документ, изготвен от бившия германски министър на финансите Кристиан Линднер, той заявява, че Берлин трябва да се стреми да премахне регламента на ЕС относно правилата за отчитане на устойчивостта, наред с други.
Предложението повтори това, направено от френския министър-председател Мишел Барние през октомври, който настояваше някои аспекти на правилата на ЕС за отчитане на корпоративната устойчивост да бъдат отложени с до три години.
Но между момента, в който страните от ЕС изразят недоволството си от правото на ЕС, и момента, в който Брюксел действително направи нещо по въпроса, има много време.
Не всички са убедени в уверенията на фон дер Лайен, че опростяването няма да доведе до отслабване на нормативната уредба. „Разбира се, че съм притеснена“, казва Мари Тусен, член на ЕП от френската партия „Зелените“ и бивш докладчик в сянка по Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост.
В крайна сметка предложеното забавяне на закона за обезлесяването накара десноцентристките законодатели от Европейската народна партия (ЕНП) - политическата група на фон дер Лайен - да се опитат да го отслабят.
Общата политическа линия в Европейския парламент и сред страните от ЕС, твърди Тусен, е да се обвиняват регулациите - по-специално екологичните правила - за липсата на конкурентоспособност в Европа. „Това е обратното на онова, което казвахме преди пет години, а именно, че защитата на европейската конкурентоспособност е да се гарантира, че имаме най-добрите продукти, произведени при най-добрите условия“, каза тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.