НСИ отчете лек ръст на производствените цени през юли

НСИ отчете лек ръст на производствените цени през юли

Общият индекс на цените на производител нараства с 2.2% през юли 2024 г. спрямо предходния месец. Увеличение се наблюдава в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 8.1%, и в преработващата промишленост - с 0.4%, докато при добивната промишленост се наблюдава намаление - с 2.4%, съобщиха от Националния статистически институт(НСИ) .

Индексът на цените на производител на вътрешния пазар се покачва с 3.5% спрямо юни 2024 година. Увеличение е отчетено в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 9.8%, и в преработващата промишленост - с 0.4%, докато добивната промишленост намалява - с 0.8%. Според данните на НСИ общият индекс на цените на производител през юли 2024 г. е с 1.4% над нивото от същия месец на 2023 година. Нарастване на цените е регистрирано в добивната промишленост - с 8.9%, и в преработващата промишленост - с 2.3%. Намаление е отчетено при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 3.1%.

Същевременно производствените цени на вътрешния пазар нарастват с 0.9% в сравнение с юли 2023 година. Ръст на цените е отчетен в добивната промишленост - с 15.0%, и в преработващата промишленост - с 1.5%. Понижение се наблюдава при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 2.1%, отчитат от НСИ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи