Saxo Bank: Великобритания се превръща в страна с „нововъзникващ пазар“

 Saxo Bank: Великобритания се превръща в страна с „нововъзникващ пазар“

Политическата нестабилност, смущенията в търговията, енергийната криза и рязко нарастващата инфлация превръщат Обединеното кралство в „страна с нововъзникващ пазар“, смятат от Saxo Bank.

Миналата седмица Английската централна банка предупреди, че през четвъртото тримесечие на тази година икономиката на Обединеното кралство ще навлезе в най-дългата си рецесия от Голямата финансова криза насам, което ще доведе до спад на брутния вътрешен продукт с 2,1%. Междувременно се очаква инфлацията да достигне връх от над 13% през октомври.

Важно е да се отбележи, че централната банка не очаква сериозно възстановяване от рецесията и очаква БВП да остане с 1,75% под днешните нива в средата на 2025 г.

В изследователска бележка от понеделник ръководителят на отдела за макро анализ на Saxo Bank Кристофър Дембик каза, че Обединеното кралство „все повече изглежда като страна с нововъзникващ пазар“.

След оставката на Борис Джонсън, страната ще има нов министър председател на 5 септември, като за поста се борят Лиз Тръс и Риши Сунак. Това се случва в момент, когато Великобритания е  изправена пред историческа криза на разходите за живот и най-резкия спад в жизнения стандарт в историята.

Таванът на цените на енергията в Обединеното кралство се очаква да се повиши с още 70% през октомври, увеличавайки сметките за енергия до над 3400 британски паунда (4118 щатски долара) годишно, което ще тласне милиони домакинства към бедност. допълнително увеличение на тавана се очаква в началото на следващата година.

Страната също се бори с търговски смущения, свързани с Брекзит и пандемията от COVID-19.

Единственият фактор, който липсва за характеризирането на Обединеното кралство като страна с нововъзникващ пазар, каза Дембик, е валутна криза, като британският паунд е стабилен въпреки редицата макроикономически проблеми.

„Спадна само с 0,70% спрямо еврото и 1,50% спрямо щатския долар през последната седмица. След като преживя несигурността около Брекзит, не виждаме какво би могло да тласне паунда към свободно падане“, добави той.

Въпреки това той подчерта, че всички водещи индикатори сочат за още проблеми за британската икономика. Например регистрациите на нови автомобили, които често се разглеждат като водещ индикатор за здравето на британската икономика, са спаднали от 1,835 млн. през юли 2021 г. на 1,528 млн. миналия месец - спад от 14%.

„Това е най-ниското ниво от края на 70-те години на миналия век. Рецесията ще бъде дълга и дълбока. Няма да има лесно измъкване. Това според нас е най-тревожното. АЦБ оценява, че спадът ще продължи и БВП на страната ще бъде с 1,75% под днешните нива в средата на 2025 г.“, каза Дембик.

„Това, което Брекзит не направи сам по себе си, стана факт в благодарение на комбинацията между Брекзит, COVID-19 и високата инфлация. Икономиката на Обединеното кралство е смазана“, добави той.

Единствената утеха, според датската инвестиционна банка, е, че очакваното повишение на лихвените проценти от Английската централна банка през септември, което ще бъде седмо поред, може да е последното.

„Извън пазарите на труда има признаци, че някои от основните двигатели на инфлацията може да започнат да намаляват“, каза Дембик.

„В допълнение, перспективата за дълга рецесия (пет отрицателни тримесечия на БВП, започващи през Q4 2022 до Q4 2023) със сигурност ще тласне АЦБ в позиция на изчакване“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ