Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ОИСР: Търговията в Г-20 се забави през второто тримесечие на 2022 г.
Ръстът на търговията със стоки в страните от Г-20 се забави значително в стойностно изражение през второто тримесечие на 2022 г., измерено в текущи щатски долари. Това сочи анализ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), публикуван днес.
Износът и вносът се увеличават съответно с 2,1 и 2,6% спрямо 4,8 и 6,2 на сто през предходното тримесечие. Докато високите цени на суровините, изострени от войната в Украйна, продължиха да подхранват ръста на търговията със стоки в номинално изражение, забавящият се растеж в стойностно изражение отчасти отразява нарастващата стойност на щатския долар спрямо други основни валути, коментират анализатори на ОИСР.
Нарастващите цени на енергията стимулират търговията със стоки в Северна Америка през цитирания период, като износът се е увеличил с 10,2% в САЩ и с 11,0 на сто - в Канада. В ЕС 27 износът на стоки отбеляза скромен ръст с 0,3%, докато вносът нарасна по-бързо - с 3,0%, движен до голяма степен от енергията.
Износът на стоки се свива в Източна Азия, тъй като ограничителните мерки продължиха да нарушават икономическата активност в региона, а инфлационният натиск натежа върху задграничното търсене на стоки. Експортът в Япония е намалял с 4,9%, с 0,4% - в Китай, и с 2,2% - в Южна Корея.
Високите цени продължиха да стимулират стойността на износа за водещите търговци на суровини в Г-20, като износът се разшири в Австралия (ръст с 12,5%), Индонезия (с 12,7%) и Индия (със 7,1%).
Ръстът на търговията с услуги на Г-20 се забави през второто тримесечие на 2022 г. Износът и вносът се очаква да нараснат съответно с 1,1% и 2,2% в сравнение с малко по-високите темпове, регистрирани през първото тримесечие на 2022 г. (съответно 2,1% и 2,3%).
Възстановяването на пътуванията, съответно и транспортът, подкрепиха растежа в много икономики от Г-20, докато продължителните мерки за ограничаване на COVID-19 натежаха върху търговията с услуги в Източна Азия. Търговията с услуги в Северна Америка се разшири значително през изследвания период до голяма степен водена от силното възстановяване на туризма. Обратно в Европа търговията с услуги се забави в Европа. Износът се е свил с 2,7% в Германия, отразявайки спад в интелектуалните, финансовите и бизнес услугите, докато вносът е нараснал с 4,6%, стимулиран от пътуванията.
Франция отбеляза скромно увеличение на износа (с 1,8%) поради транспорта и пътуванията, докато вносът се сви с 1,2 на сто.
В цяла Източна Азия търговията с услуги показа смесена картина, като растежът на пътуванията и транспорта е частично компенсиран от слабата търговия с други услуги. За първи път от първото тримесечие на 2020 г. Китай отчете спад на износа и вноса на услуги – съответно с 8,1 и 3,3 на сто.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.