Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ООН прогнозира забавяне на световния икономически растеж до 2,4% през 2023 г.
Световният икономически растеж, който възлизаше на 3% през 2022 г., ще се забави до 2,4% през 2023 г. С такава прогноза излезе Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD). Резултатите от конференцията заявяват необходимостта от провеждане на институционални реформи във финансовия сектор и провеждане на прагматична политика в борбата с инфлацията.
В своя годишен доклад за търговията и развитието UNCTAD прогнозира, че „глобалният икономически растеж ще се забави от 3% през 2022 г. до 2,4% през 2023 г.“ и че перспективите за 2024 г. показват „малък признак за възстановяване на растежа“. „Необходими са институционални реформи на глобалната финансова архитектура, по-прагматични политики за борба с инфлацията, неравенството и държавния дълг, както и засилен надзор на ключови пазари“, посочват експертите.
Възстановяване на две скорости
Според експертите „в световен мащаб възстановяването от пандемията се развива по различен начин“. Докато някои страни, включително Русия, Бразилия, Индия, Китай, Мексико, САЩ и Япония, „демонстрират устойчивост“, други са изправени пред сериозни предизвикателства. Глобалната икономика „е на кръстопът, с различни траектории на растеж, нарастващо неравенство, нарастваща пазарна концентрация и нарастващо дългово бреме, което хвърля сянка върху нейното бъдеще“, се казва в изводите от конференцията.
Както подчертават авторите на доклада, Европа „е на ръба на рецесия“ в контекста на затягане на паричната политика, а в Германия „рецесията вече е започнала“. Растежът в Европа се възпира от стагнация или намаляващи реални заплати, изострени от фискалните ограничения. Икономиката на САЩ "опроверга повече негативни прогнози и все още изпитва по-умерено забавяне", сочат авторите на доклада. На свой ред Китай, въпреки че показва „признаци на възстановяване в сравнение с миналата година“, е изправен пред „слабост във вътрешното потребителско търсене и частните инвестиции“. Китай обаче „има повече възможности за прилагане на фискална политика, отколкото други големи икономики“. За да постигнем финансова устойчивост, да увеличим инвестициите и да създадем нови работни места, се нуждаем от балансиран набор от фискални, парични и стимулиращи политики", каза генералният секретар на UNCTAD Ребека Грийнспан /на снимката/, коментирайки констатациите в доклада. „Регулирането трябва да е насочено към справяне със задълбочаващите се асиметрии" на международната търговия и финансовата система“, отбеляза тя.
Авторите на доклада смятат, че е необходимо страните да приемат „по-балансиран набор от фискални, парични и производствени и търговски политики“. В същото време според тях решаването на проблема с дълга е от първостепенно значение.
Според UNCTAD Европейските държави са успели да заменят вноса на руски тръбен газ с втечнен, идващ основно от САЩ, но това се отрази негативно на някои развиващи се страни. "Дългосрочното преориентиране на европейския внос на природен газ към втечнен природен газ намира отражение в много по-умерения спад на световните цени на втечнения природен газ през последната година (с 15%). Това преориентиране на европейските вносители на природен газ не остава без негативни последици, като различни развиващи се страни като Бангладеш и Пакистан са изправени пред свиване и пренасочване на световните доставки на втечнен газ, от които зависят техните икономики", се посочва още в доклада.
UNCTAD уточнява, че макар и цените на суровия петрол и на природния газ да са спаднали значително от високите стойности, наблюдавани в средата на 2022 г., те остават доста над средните нива, регистрирани през петте години преди пандемията COVID-19, което представлява "сериозно предизвикателство" за развиващите се страни, зависещи от вноса на тези продукти за задоволяване на енергийните си нужди. "Европейските държави успешно пренасочиха вноса си на природен газ към покупки на втечнен природен газ, особено от САЩ, което до голяма степен облекчи натиска за повишаване на цените на пазарите на природен газ в региона", се отбелязва още в доклада.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.