Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията

Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията

Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията

Българският бизнес от началото на тази година има достъп до огромен ресурс европейско финансиране. 2023 е и ключова за частния сектор от гледна точка на възможностите за развитие и повишаване на конкурентоспособността с помощта на средства от Брюксел. Коя е актуалната програма, кой може да кандидатства и при какви условия, разговаряме с прокуриста и собственик на консултантската компания "Еко Глоуб" ООД -  адв. Биляна Тончева.

"Еко Глоуб" ООД е създадено през 2012 г. и се занимава с консултиране, подготовка и изпълнение на европейски проекти, както в частния, така и в публичния сектор. Дружеството работи по ОП „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Развитие на човешките ресурси“ и „Програма за развитие на селските райони“. „Еко Глоуб“ ООД има два офиса в София, както и в страната – Видин, Кърджали, Силистра и др. Компанията разполага с впечатляващо портфолио с множество успешни проекти в различни сфери на бизнеса, но най-вече в производството.

- Г-жо Тончева, "море" от европейски програми и процедури тази година и по Еврофондовете и по Плана за Възстановяване. Можете ли да откроите най-актуалната програма за бизнеса, която вече е достъпна и може да се кандидатства по нея?

- Вече отвори за кандидатстване дълго очакваната от бизнеса Процедура „Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията” по Плана за възстановяване до 03.10.2023 г. По нея могат да се получат от 70 000 до 1 000 000 лв. безвъзмездна помощ за бенефициент. „Кръгова икономика“ е проедура, която ще бъде насочена единствено и само към производствените предприятия. Това е много ценна процедура, защото производствените предприятия ще могат да пестят своите ресурси, да намаляват употребата на материали и каквото е необходимо да направят във връзка с опазване на околната среда. Всичко това, за което ви разказвам ще се постига със закупуването на нови машини и оборудване, на нови технологични процеси, които да подпомагат производствените компании със закупеното оборудване, машини и техника да могат да намалят въглеродния отпечатък и доколкото е възможно да използват рециклирани материали или крайната цел е опазване на околната среда. Пестене на ресурсите и намаляване на такива – това е гвоздеят на тази програма и това е най-важното нещо в нея.

- Г-жо Тончева, бихте ли дали малко по-конкретна информация кои фирми могат да участват в Процедурата?

- Както вече споменах, в Процедурата могат да участват само производствени предприятия. Хубавото е, че дружествата могат да кандидатстват и по допълнителен код на икономическа дейност, когато той е в сектор С „Преработваща промишленост” за 2022 г., ако основният им КИД е в друг сектор. Фирмите, които могат да участват могат да бъдат също така от всички сфери - метални изделия, бетон, мебели, дрехи, пластмаса, хартия, козметика, асфалт, сладкарски изделия, печат, напитки, печатници, химически продукти и др. Другото хубаво в тази Процедура е, че наред с Микро (под 10 човека), Малки (под 50 човека) и Средни (под 250 човека) предприятия, могат да участват и Големи (250 и повече човека).

- А какво е безвъзмездното финансиране, което предприятията могат да получат по Проекта?

- Максималният размер на безвъзмездно финансиране за предприятие в зависимост от категорията е:

  • Микро – до 350 000 лв, но не повече от 90 % от средногодишните нетни приходи от продажби на кандидата за периода 2020- 2022г.
  • Малко – до 550 000 лева, но не повече от 60 % от средногодишните нетни приходи от продажби на кандидата за периода 2020- 2022 г.
  • Средно – до 750 000 лева, но не повече от 30 % от средногодишните нетни приходи от продажби на кандидата за периода 2020- 2022 г.
  • Голямо – до 1 000 000 лева, но не повече от 20 % от средногодишните нетни приходи от продажби на кандидата за периода 2020- 2022 г.

Трябва да отбележим също, че помощта по настоящата процедура се предоставя при условията на „Минимална помощ” (de minimis) или „Регионална инвестиционна помощ“.

Интензитетът на безвъзмездното финансиране при „минимална помощ“ (помощ до 200 хил.евро) е:

  • за микро, малко и средно предприятие – 50 %
  • за голямо предприятие – 35 %

Интензитетът на безвъзмездното финансиране при „регионална инвестиционна помощ“ е:

За проекти извън Югозападен район за планиране:

  • за микро, малко и средно – 50 %
  • за голямо – 35 %

За проекти в Югозападен район за планиране:

  • за микро и малко – 40 % в области София-град и Перник, 45 % в област Кюстендил и 50 % в София област и област Благоевград;
  • за средно – 30 % в области София-град и Перник, 35 % в област Кюстендил и 50 % в София област и област Благоевград;
  • за голямо – 20 % в области София-град и Перник и 25 % в София област, област Благоевград и област Кюстендил.

- Г-жо Тончева, в началото на нашия разговор споменахте, че по тази Процедура фирмите могат да пестят своите ресурси и да намаляват употребата на материали, но какви са по-точно допустимите дейности и, разбира се, допустимите разходи?

- Допустимите  дейности са „Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията.“, като дейността следва да осигурява въвеждането на кръгови модели в едно или повече от следните направления:

  1. Намаляване образуването на отпадъци чрез внедряване на  нови технологии
  2. Ограничаване използването на пластмасови продукти за еднократна употреба
  3. Използване на ресурси с биологичен произход
  4. Подобряване на стандартите за екологосъобразност на продуктите
  5. Подобряване на енергийната ефективност на продуктите

А по отношение на допустимите разходи трябва да кажем, че те са:

  1. Разходи за закупуване на нови ДМА - машини, съоръжения и оборудване.
  2. Разходи за закупуване на нови ДНА, но в размер до 50 % от общо допустимите разходи - придобиване на специализиран софтуер за производствения процес.

За всеки от придобиваните активи е задължително да се представи експертна екологична обосновка как чрез него се въвежда един от изброените кръгови модели.

- Г-жо Тончева, бяхте изчерпателна, но има ли още нещо, което фирмите, които желаят да кандидатстват трябва да знаят

- Бих искала да добавя, че по тази процедура предприятията ако желаят, могат да участват в партньорство с друга фирма, като в този случай задължително условие е двете дружества да формират чрез проекта „промишлена симбиоза” – отпадъкът от едното производство да е суровина за другото производство.

Също така много е важно да знаят нашите бъдещи клиенти, че по всички процедури те ще дължат хонорар след излизане на класиране и респективно одобряване на проектното предложение.

Очакват се още много процедури до края на годината както по Плана за възстановяване и устойчивост, така и по новите оперативни програми.

Г-жо Тончева, много благодаря за ясните и точни разяснения. А на нашите читатели да кажем, че ако кандидатстването по процедура „Подкрепа за преход към кръгова икономика в предприятията“ представлява интерес за Вашата фирма, можете да се обърнете към консултантска компания за европейски проекти „Еко Глоуб“ ООД, адв. Биляна Тончева, 0894698048, biliana@tonchevapartners.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ