Проучване в 22 страни: Китай е двигателят на световната икономика

Проучване в 22 страни: Китай е двигателят на световната икономика

Китайската икономика се е превърнала в двигател на световната икономика. Това смятат около 78,34% от участниците в съвместно проучване, проведено в 22 страни от CGTN Think Tank и Китайския институт за обществено мнение към университета Ренмин в Китай, съобщава PRNewsWire.

Участниците в анкетата са на средна възраст 38,64 години от развити страни като САЩ, Обединеното кралство, Австралия и Япония, както и развиващи се държави като Бразилия, Индия, Обединените арабски емирства и Южна Африка.

Над половината от анкетираните са с висше образование, като 54,71 на сто са с бакалавърска или по-висока образователна степен, от които 15,22 на сто са магистри и доктори.

Икономическият двигател на света

Проучването показа, че 91,46% от анкетираните от Африка имат високо мнение за икономическите постижения на Китай и вярват, че азиатската страна се е превърнала в световния икономически двигател. Сред анкетираните в Европа делът на тези, които споделят същото мнение, е 81,6%, а Северна Америка - 78,09%.

От прочуването става ясно още, че 84,13% от респондентите от страни, които са част от инициативата „Един пояс, един път“, оценява високо икономическите постижения на Китай. 84,02% от респондентите от развиващите се страни имат доверие в китайската икономика.

По отношение на бъдещите очаквания, 76,23% от анкетираните очакват, че Китай ще играе решаваща роля в насърчаването на глобалното икономическо развитие.

Бъдещият световен ред

Само 6,31% процента от анкетираните в проучването вярват, че светът ще бъде еднополюсен в бъдеще и ще бъде доминиран от САЩ, докато 34,55% (най-голям дял от анкетираните), смятат, че многополюсен свят е най-вероятната перспектива.

Около 56% както от развитите, така и от нововъзникващите икономики казват, че истинската причина, поради която западните политици промотират идеята за „китайската заплаха“, се дължи на техния „стрес и безпокойство“ от възхода на Китай.

Китайската концепция за "общност със споделено бъдеще", която набляга на човечеството като цяло и търси нов път за избягване на конфронтацията, се подкрепя от 61,29 процента от анкетираните.

Бързото технологично развитие на Китай

По отношение на бързото технологично развитие на Китай, респондентите са най-впечатлени от развитието на 5G, изкуствения интелект и високоскоростния железопътен транспорт

В Африка 73,87 процента от анкетираните са най-впечатлени от 5G в Китай, а 55,28 процента от анкетираните хвалят високоскоростните влакове в страната. В Европа 52,77% от анкетираните са впечатлени от напредъка на страната в областта на изкуствения интелект.

Скокът на качество на живота на китайците

Брутният вътрешен продукт на Китай на глава от населението се е увеличил от 6100 долара на над 12 000 долара през последните десет години, което според 76,65 процента от анкетираните е забележително. В проучването над 70 процента от анкетираните от пет континента смятат, че Китай става все по-богат.

Има близо 100 милиона бедни хора в селските райони в Китай, които са били измъкнати от бедността през последното десетилетие и огромното мнозинство от анкетираните смятат, че водещите две причини са, че китайската икономика поддържа бърз растеж и че китайските лидери са решителни и твърдо преследват  своите цели.

Според проучването мнозинството одобрява подхода на Китай към правата на човека, а 57,36 процента от анкетираните са съгласни с твърдението, че „Китай винаги се отнася към правата на човека реалистично и практично“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ