САЩ преосмислят позицията си за митата срещу Китай след военните учения около Тайван

САЩ преосмислят позицията си за митата срещу Китай след военните учения около Тайван

Военните учения на Китай около Тайван накараха служители на администрацията на Байдън да пренастроят мисленето си по въпроса за премахването на някои мита върху китайски стоки и потенциално налагане на нови тарифи за вноса от Китай, пише Ройтерс.

Екипът на президента Джо Байдън от месеци работи по намиране на начини за облекчаване на разходите за митата, наложени върху китайския внос по време на управлението на бившия държавен глава Доналд Тръмп, докато се опитва да намали главоломно нарастващата инфлация.

Той обмисля комбинация от премахване на някои мита и разширяване на списък с тарифни изключения в помощ на американските компании, които могат да получават определени доставки само от Китай.

Байдън не е взел решение по въпроса и всички опции остават на масата, каза Белият дом.

Митата правят китайския внос по-скъп за американските компании, което от своя страна прави продуктите по-скъпи за потребителите. Намаляването на инфлацията е основна цел за Байдън, преди междинните избори през ноември, които биха могли да прехвърлят контрола върху едната или двете камари на Конгреса към републиканците.

Но отговорът на Пекин на посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси миналата седмица в Тайван предизвика преизчисление от служители на администрацията, които не искат да предприемат действия, които Пекин може да приема като ескалация, като същевременно с това стремят да избегнат да бъдат разглеждани като отстъпление пред азиатския гигант.

Китайските военни в продължение на дни участваха в изстрелвания на балистични ракети и симулирани атаки срещу Тайван, който Китай счита за своя „отцепническа провинция“.

„Мисля, че Тайван е променил всичко“, каза източник, запознат с най-новите развития в процеса.

„Президентът не е взел решение преди събитията в Тайванския проток и все още не е взел решение, точка. Нищо не е отложено и всички опции остават на масата“, каза говорителят на Белия дом Салони Шарма. „Единственият човек, който ще вземе решението, е президентът – и той ще го направи въз основа на това, което е в наш интерес“, добави Шарма.

Запитана защо решението отнема толкова време, министърът на търговията Джина Раймондо се позова на сложната геополитическа ситуация.

„След посещението на председателя Пелоси в Тайван, това е особено сложно. Така че президентът претегля възможностите си. Той е много предпазлив. Той иска да се увери, че няма да направим нищо, което би навредило на американския труд и американските работници“, каза тя в интервю за Bloomberg TV.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ