Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Рекорден скок в цената на медта заради митническите заплахи на Тръмп

Цената на медта достигна исторически връх, след като бившият президент Доналд Тръмп обяви намерението си да наложи 50% мито върху вноса на метала в САЩ. На заседание на кабинета във вторник, 8 юли 2025 г., Тръмп заяви, че мерките ще бъдат въведени до края на месеца, „или може би“ от 1 август, според търговския секретар Хауърд Лътник. Това предизвика силна волатилност на пазара – фючърсите за медта поскъпнаха моментно със 17%, достигайки рекордните $5.89 за паунд, което е най-голямото еднодневно увеличение от 1989 г. В края на деня металът затвори с ръст от 13% – $5.68 за паунд.
Анализатори от Morgan Stanley отбелязаха, че предложените мита вероятно ще поддържат високите цени на медта в краткосрочен план, тъй като вносът ще поскъпне рязко, но уточниха, че това може да се окаже временно явление, ако вътрешните запаси в САЩ започнат да се увеличават. Междувременно, според Хуан Карлос Гуахардо от консултантската компания Plusmining, пазарът е очаквал по-ниски мита, което е довело до изненадващата реакция. Той предупреди, че цената ще се покачи „значително“, тъй като предстои масово изкупуване на метала преди да влязат в сила новите налози.
Още преди самото изявление на Тръмп, анализатори от Bernstein прогнозираха растеж на цените до края на 2025 г., позовавайки се на очаквания сред трейдърите за подобни действия и пренасочване на запаси към американски складове. Според Геоложката служба на САЩ, над 50% от рафинираната мед, използвана в страната, се внася – 38% от Чили, 28% от Канада и 8% от Мексико. Междувременно, вътрешното производство на мед в САЩ е спаднало с около 3% през 2024 г.
Интересен момент в цялата ситуация е липсата на официална комуникация от страна на САЩ към Чили – основният доставчик на мед за Америка. Чилийското външно министерство заяви, че не е получило уведомление за планирани мита, а председателят на държавната минна компания Codelco, Максѝмо Пачеко, коментира пред Reuters, че не е ясно кои продукти от мед ще бъдат обхванати, тъй като Тръмп се е изразил „в общи линии“.
Предложените мита идват след проведено разследване от администрацията на Тръмп относно възможните рискове от външната конкуренция при вноса на мед. Белият дом още през февруари подчерта, че чуждестранните производители застрашават „националната сигурност и икономическата стабилност“ на САЩ, като изтъкна, че въпреки че страната разполага с големи залежи, нейните преработвателни мощности са силно ограничени.
Въздействие върху европейския пазар
Рязкото поскъпване на медта и потенциалният глобален недостиг, породен от пренасочването на доставки към САЩ, може да окажат сериозно влияние и върху европейския пазар. Европейските компании, особено в автомобилостроенето, електрониката и енергетиката, вече усещат напрежение от повишените разходи за суровини. Ако САЩ засилят конкуренцията за наличните количества на международните пазари, това ще доведе до още по-високи цени за Европа и до възможни прекъсвания във веригите на доставки.
Допълнително притеснение за бизнеса е, че европейските производители може да изгубят достъп до част от чилийския и канадския износ, ако тези страни пренасочат търговския си фокус към САЩ, за да запазят пазарен дял там. Това поставя ЕС пред необходимостта да диверсифицира източниците си на мед и да ускори инвестициите в рециклиране и устойчиви добивни технологии.
Решението на Тръмп може да се окаже ключов фактор, който ще предефинира глобалния пазар на мед през следващите месеци. В момент, когато преходът към зелена енергия и електрификация изисква все по-големи количества от метала, всяко политическо вмешателство в търговията носи риск за глобалната икономическа стабилност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.