Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ройтерс: Китай планира рекорден бюджетен дефицит за 2025 г.
Китайските лидери са се споразумели миналата седмица да увеличат бюджетния дефицит до рекордните 4% от брутния вътрешен продукт (БВП) през следващата година, като същевременно поддържат целта за икономически растеж от около 5%, предаде Ройтерс, позовавайки се на запознати източници.
Новият план за дефицит надминава първоначална цел от 3% от БВП за 2024 г. и е в съответствие с „по-проактивна“ фискална политика, очертана от водещи служители след срещата на Политбюрото през декември и Централна икономическа работна конференция в Пекин миналата седмица, където целите са били договорени, но не и официално обявени.
Допълнителният един процентен пункт от БВП в разходите възлиза на около 1,3 трилиона юана (179,4 милиарда долара). Повече стимули ще бъдат финансирани чрез издаване на извънбюджетни специални облигации, твърдят източниците на агенцията.
Тези цели обикновено не се обявяват официално до годишното заседание на парламента през март. Те все още могат да бъдат променени преди законодателната сесия.
Службата за информация на Държавния съвет, която обработва запитванията на медиите от името на правителството, и Министерството на финансите не са отговорили незабавно на искане на Ройтерс за коментар.
По-силният фискален импулс, планиран за следващата година, е част от подготовката на Китай да противодейства на очакваното увеличение на американските мита върху китайския внос, когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом през януари.
Според източниците на Ройтерс Китай ще запази непроменена цел за растеж на БВП от около 5% през 2025 г. Ройтерс съобщи миналия месец, че правителствени съветници са препоръчали на Пекин да не намалява целта си за растеж.
Втората по големина икономика в света забави темпото тази година поради тежка имотна криза, висок дълг на местното правителство и слабо потребителско търсене. Износът, един от малкото позитиви през годината, скоро може да се сблъска с мита от САЩ над 60%, ако Тръмп изпълни предизборните си обещания.
Заплахите на новоизбрания президент на САЩ разтърсиха индустриалния комплекс на Китай, който продава стоки на стойност над 400 млрд. долара годишно на Съединените щати. Много производители пренасочват производството си в чужбина, за да избегнат митата.
Износителите твърдят, че налозите допълнително ще свият печалбите, като по този начин ще навредят на работните места, инвестициите и икономическия растеж. Те също така биха изострили индустриалния свръхкапацитет на Китай и дефлационния натиск, казаха анализатори.
Резюметата на срещите на Централна икономическа работна конференция и Политбюрото също отбелязват, че централната банка на Китай ще премине към „подходящо разхлабена“ позиция на паричната политика, повишавайки очакванията за повече намаления на лихвените проценти и инжекции на ликвидност.
Предишната „предпазлива“ позиция, която централната банка поддържаше през последните 14 години, съвпадна с ръст на общия дълг, включително този на правителството, домакинствата и компаниите, от над пет пъти. Икономиката се разшири приблизително три пъти през същия период.
Китай вероятно ще разчита в голяма степен на фискални стимули през следващата година, казват анализатори, но може да използва и други инструменти за смекчаване на въздействието на митата.
Ройтерс съобщи миналата седмица, позовавайки се на източници, че висшите лидери и политиците на Китай обмислят да позволят на юана да отслабне през следващата година, за да смекчат въздействието на наказателните търговски мерки.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.