Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Разтърсен от ограничения от Китай, Западът се бори да пренастрои вериги за доставки на критични минерали
Търговските ограничения на Китай върху стратегическите минерали започват да удрят западните компании там, където боли.
Обвинявайки ограниченията на Пекин върху износа на антимон, обявени през август, германската компания за химикали и потребителски стоки Henkel уведоми клиентите миналия месец, че е обявила форсмажорни обстоятелства и е спряла доставките на четири вида лепила и смазочни материали, широко използвани от автомобилните производители, според писмо до клиенти от 8 ноември прегледано от Ройтерс.
Henkel използва сребристия метал, за да произвежда своите продукти с марката Bonderite и Teroson, основни части от отдела за технологии за лепене на компанията, който донесе приходи от 10,79 млрд. евро миналата година
„Бяхме уведомени от нашите доставчици, че вносът на тези суровини е забавен, докато китайското правителство приеме заявленията за лиценз“, се казва в писмото, подписано от двама висши ръководители. „В резултат на това Henkel обявява форсмажорни обстоятелства във връзка с доставките си на тези продукти“.
Писмото от Henkel, за което не беше докладвано досега, и разговорите с повече от две дузини търговци, миньори, преработватели, крайни потребители и експерти от индустрията в Северна Америка, Европа и Китай подчертават сериозните прекъсвания по веригите за доставки, причинени от търговските ограничения на Пекин, и подчертават как западните участници на пазара изпитват затруднения да заменят базираните в Китай вериги за доставки.
След като от Ройтерс са се свързали с Henkel за писмото, от компанията са казали, че работят за подкрепа на клиентите си и за намиране на алтернативни доставки: „Ние наблюдаваме ситуацията с глобалните доставки на антимон много внимателно и се стремим да намерим решения, за да изпълним поръчките на нашите клиенти“.
Цената на антимона, който е оскъден в природата, но е от съществено значение за военно оборудване като боеприпаси, ядрени оръжия и очила за нощно виждане, се повиши с почти 230% тази година до около 39 хил. долара за метричен тон на оживения спот пазар в Ротердам, според пазарно проучване доставчик Argus.
Китай е най-големият производител на антимон в света и доминира в производството на много стратегически материали.
Миналата година Пекин също така ограничи износа на галий и германий - използвани за полупроводници, слънчеви панели и оръжия, както и някои видове графит - ключов компонент в батериите за електромобили.
В отговор на нови мерки срещу китайската индустрия за чипове от страна на САЩ, Пекин тази седмица допълнително засили натиска, налагайки пълна забрана върху износа на галий, германий и антимон в Съединените щати, където Henkel произвежда Bonderite в Мичиган.
Търсене на алтернативи
Ограниченията на Пекин носят допълнителна спешност за западните участници на пазара да намалят зависимостта си от минерали от Китай.
Miner Perpetua Resources, например, разработва мина за антимон в Айдахо с финансиране от правителството на САЩ.
Но разработването на нови мини може да отнеме години, оставяйки компании като Henkel да се борят с намирането на алтернативи, които често са по-скъпи.
„Моля, имайте предвид, че сме в тесен контакт с нашите доставчици и използваме всички търговски разумни средства в подкрепа на нашата глобална верига за доставки, за да се справим с тази ситуация и да подкрепим нашите клиенти“, пишат още от Henkel още в писмото.
Междувременно някои западни миньори и преработватели започнаха да изграждат капацитет.
United States Antimony – единственият северноамерикански преработвател на метала, направи планове за увеличаване на производството в своята фабрика в Монтана, която работеше с 50% от капацитета си, след като Китай обяви ограничаване на износа на антимон през август.
„Нашето решение да увеличим производството беше предизвикано предимно от повече от трикратното увеличение на световните цени на антимона в Ротердам“, каза председателят на компанията Гари Еванс пред Ройтерс.
Ограниченията на Китай „създадоха значително повече търсене на нашите готови продукти“, добави той.
Добивът в Монтана беше спрян през 1983 г., когато беше по-евтино да се добива антимон от мини извън Съединените щати, а сега екологичните ограничения възпрепятстват добива там, според компанията.
Поръчките в базираната в Отава Northern Graphite, която се представя като единствения производител на естествен люспест графит в Северна Америка, скочиха с 50% след китайските графитни ограничения, обявени през октомври 2023 г., каза главният изпълнителен директор Хю Жакмин пред Ройтерс.
„Когато контролът върху износа влезе в сила през декември миналата година, имаше доста голям скок в търсенето. Започнахме да увеличаваме капацитета“, каза Хакмин, чиято фирма разработва проекти в Намибия и Онтарио, за да добави капацитет отвъд своята мина в Квебек.
Китай представлява над 70% от доставките както на естествено добиван графит, така и на неговата синтетична разновидност.
Марк Дженсън, главен изпълнителен директор на ReElement Technologies – подразделение на American Resources, което е специализирано в рециклирането и рафинирането на редкоземни метали, каза, че последната забрана за износ от Китай е довело до това, че тази седмица компанията е получила най-малко 10 обаждания от миньори в САЩ, предлагащи цинкова руда, която може да бъде източник на германий по време на обработката.
„Ние се свързахме с американските доставчици на тези суровини, за да ни продават тези странични продукти, вместо да ги изпращаме в Китай, тъй като сега сме алтернатива на Китай“, каза Йенсен пред Ройтерс.
Канадският миньор Teck Resources, който произвежда германий като вторичен продукт в своята цинкова мина Red Dog в Аляска и е единственият доставчик на метала в Северна Америка, каза пред агенцията, че проучва дали да увеличи добива на критичния материал там, след като Китай блокира износа за САЩ.
Разтърсени пазари
Свиването на износа от Китай предизвика скок в цените на много стратегически минерали. Галият, продаван извън Китай, е бил с 30% до 40% по-скъп, отколкото в Народната република през първата половина на 2024 г. спрямо година по-рано, заяви през август базираната в Торонто Neo Performance Materials, която произвежда галий чрез рециклиране на производствени отпадъци.
В Китай ограниченията принудиха някои по-слабо представящи се компании да напуснат пазара, според търговци и анализатори, цитирани Ройтерс.
Двама китайски търговци на германий са заявили пред Ройтерс, че са се отказали от износа, тъй като не са успели да осигурят лицензи, защото чуждестранните клиенти не са искали да предоставят конкретни подробности за крайните потребители, или пък защото клиентите са от Съединените щати.
Дори преди последните ограничения на Пекин, открояващи Съединените щати, китайски германий или галий не са били изпращани там тази година до октомври, показват данни на китайските митници. През същия период на 2023 г. САЩ се били съответно на четвърто и пето място сред най-големите пазари за износ на тези минерали.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.