Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Румънската икономика може да нарасне с почти 3 процента през 2025 г. според Делойт Германия
Румънската икономика може да нарасне с почти 3 процента през 2025 г., според главния икономист и координатор на изследователския отдел на Делойт Германия Александер Бьорш, който направи презентация на специализирана конференция в Букурещ, предаде специално за БТА агенция Аджерпрес.
“Като цяло световната икономика нарасна с малко над 3 процента през 2024 г. и вероятно ще нарасне отново с 3,1 на сто през 2025 г. Така че, не е налице голяма промяна на общо ниво. Въпреки това виждаме известно движение под повърхността. Виждаме, че азиатските икономики се справят много, много добре: Индия е шампион по растеж през последните години и до известна степен Индия измести Китай като двигател на растежа на световната икономика, като расте с темпове от около 7 процента. В Европа виждаме известно завръщане към растежа, така че прогнозите са за растеж в еврозоната с малко над 1 процент, а Европа като цяло - с малко повече. Страните от Източна Европа, Полша и Румъния, ще растат с темпове от около 3 процента, потенциално много повече от 2024 г. А Германия тук се намира в края на списъка. Така че за Германия е вероятно да видим по-висок растеж през 2025 г. Въпреки това няма да видим много динамични темпове на растеж. Нашата прогноза за Германия предполага темп на растеж от 0,5 процента, което по същество е въпрос на „наполовина пълната и наполовина празната чаша“. Това е по-добре от миналата година, но със сигурност не е страхотно представяне“, заяви Бьорш на видеоконференция на срещата на високо равнище на финансовите директори на Делойт, посветена на очакванията за сложната 2025 г.
Той спомена, че прогнозите за 2025 г. трябва да се следят много внимателно, особено след първото тримесечие, когато ще разберем какво ще се случи в търговското пространство.
Той беше попитан и за това как Румъния може да бъде засегната от налагането на мита от страна на САЩ върху европейския внос.
„Румъния със сигурност е засегната от този нов търговски пейзаж, но по-скоро косвено, тъй като директният износ на Румъния за САЩ не е толкова голям. Непрекият ефект обаче се усеща чрез германския и европейския износ. По този начин това вероятно ще бъде предизвикателство за румънския износ. Същото важи и за доста слабата германска икономика и особено за германския промишлен сектор. Въпреки това мисля, че има и някои положителни страни. Това, което виждаме, е засилване на изграждането на политически блокове в света, в глобален мащаб, както и известно количество „freeshoring“ и „friendshoring“. Това подсказва, че Румъния би могла да се възползва от увеличените инвестиции, които могат да се върнат от Китай, и като цяло би могла да се възползва от тази тенденция на „friendshoring““, каза Бьорш.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.