Русия е конфискувала активи за 50 млрд. долара в рамките на три години

Русия е конфискувала активи за 50 млрд. долара в рамките на три години

Руските власти са конфискували активи на стойност около 50 милиарда долара през последните три години, което подчертава мащаба на трансформацията в икономически модел „Крепост Русия“ по време на войната в Украйна, показа проучване, цитирано от Ройтерс.

Конфликтът е съпроводен със значително прехвърляне на активи, тъй като много западни компании напуснаха руския пазар, активите на други бяха експроприирани, а активите на някои големи руски предприятия бяха конфискувани от държавата.

В отговор на мерките, които Русия нарече „незаконни действия от страна на Запада“, президентът Владимир Путин подписа през последните три години укази, позволяващи конфискацията на западни активи, включително на компании като Uniper и Carlsberg.

Московската адвокатска кантора NSP (Nektorov, Saveliev & Partners) заяви, че мащабът на тази „национализация“ е достигнал 3,9 милиарда рубли за три години

Изследването беше публикувано за първи път от „Комерсант“, като изданието посочи, че това илюстрира икономически модел на „крепост Русия“.

Разпадането на Съветския съюз през 1991 г. даде надежда, че Русия може да се трансформира в свободна пазарна икономика, интегрирана в световната икономика, но огромната корупция, икономическите сътресения и организираната престъпност подкопаха доверието в демократичния капитализъм през 90-те години на миналия век.

През първите си осем години на власт Путин подкрепяше икономическите свободи и ръководеше значителен растеж на икономиката от 200 млрд. долара през 1999 г. до 1,8 трлн. през 2008 г.

В периода 2008-2022 г. икономиката нарасна до 2,3 трилиона долара, въпреки че западните санкции я удариха силно, след като Русия анексира Крим от Украйна през 2014 г., според данни на Международния валутен фонд.

Въпреки че руската икономика се представи по-добре от очакваното по време на войната в Украйна, номиналният ѝ размер в долари през 2024 г. е бил само 2,2 трилиона долара, според данни на МВФ, много по-малко от Китай, Европейския съюз или Съединените щати.

„Крепост Русия“

Руски представители казват, че войната в Украйна - най-голямата конфронтация със Запада от Студената война насам, е изисквала извънредни мерки, за да се предотврати това, което според тях е ясен опит на Запада да потопи руската икономика.

Путин казва, че излизането на западни фирми от страната е позволило на местните производители да заемат тяхното място и че западните санкции са принудили местния бизнес да се развива. Той призова за „нов модел на развитие“, различен от „остарялата глобализация“.

Но икономиката по време на войната, насочена към производство на оръжия и подкрепа на дълъг конфликт с Украйна, постави държавата - и онези служители, които я управляват, в много по-силна позиция от частния руски бизнес.

Руските прокурори сега се опитват да конфискуват мажоритарния дял на милиардера Константин Струков в големия производител на злато „Южуралзолото“ за държавата.

Повече от хиляда компании - от McDonald's до Mercedes-Benzь, са напуснали Русия от началото на войната в Украйна през февруари 2022 г., като са продали, предали са ключовете на съществуващи мениджъри или просто са изоставили активите си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен