Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Скок в цените на зърно, пшеница и царевица прогнозира шефът на стоковите борси
Скок при цените на зърното, пшеницата и царевицата прогнозира главният изпълнителен директор на стоковите борси и тържища Васил Симов в ефира на Bulgaria ON AIR. Според него, причината за покачването е в натрупването на допълнителни разходи през зимата.
Пшеницата е една от най-популярните борсови стоки и ценовите изменения при нея влияят не само на хляба, а и на всички тестени изделия и на брашното. Големият скок е бил в началото на март, когато е започнала войната в Украйна, но цената върви надолу и се успокоява.
"Специално за пшеницата няма притеснения. Реколтата е над 6 млн. тона – една от добрите през последните 20 години. Потребностите на България са доста скромни. За една година са необходими не повече от 2 млн. тона, така че останалите близо 4 млн. тона трябва да бъдат изнесени и то основно с кораби и в сурова конкуренция с останалите държави износителки в Черноморския басейн, така че на търговския фронт нещата никак не стоят спокойно", посочи Симов.
Когато говорим за олиото, трябва да погледнем ситуацията със слънчогледа, добави той. "Нямаме никакво притеснение и няма причина хората да се притесняват и презапасяват. Има поевтиняване на слънчогледовото олио в световен мащаб за 1 година. Ние в България не внасяме слънчоглед и не бива да внасяме, защото нашата продукция е доста добра", категоричен беше той.
Главният изпълнителен директор на стоковите борси и тържища обясни, че сме отворена икономика и цените се влияят от търсенето и предлагането, но и от цената на суровината в световен мащаб. Той уточни, че поскъпването на долара е основният фактор, който е повишил цената на олиото и всички стоки, които го използват.
"Цената на захарта се дължи изцяло на поскъпването на долара и на енергийния ресурс. В България поскъпването за една година е близо 70%. Като сложим към това и задължителното поскъпване на цената на труда, при преработката на суровината се получава така, че готовата продукция излиза по-скъпа. Може би ще се поуспокои, когато минат тези есенни месеци, традиционни за българина в производството на компоти, туршии и други домашни благинки, но при всички положения много се влияем от долара", твърди той.
Симов посочи, че когато човек влиза в магазина, трябва да купува само това, което му е необходимо и увери, че за пшеница, брашно, хляб, слънчоглед и олио няма защо да се притесняваме, защото не ги внасяме, а само ги продаваме на международни цени.
"При петрола се забелязва същата тенденция в началото на месец март. Сега международните цени са се успокоили, даже вървят малко надолу. Лошото е, че и петролът го купуваме в долари. Държавите на ОПЕК нямат намерение да увеличават производството, дори леко го ограничават, с което държат по-високи цени за петрола", каза Симов.
"Бих дал съвет в магазините, като влизат хората, да си пазаруват само това, което е необходимо в количества, които са необходими, защото колкото по-големи количества купуват, толкова повече вдигат цените продавачите", завърши Симов.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.