Виетнам увеличава данъка върху алкохола до 90% в рамките на 6 години

Виетнам увеличава данъка върху алкохола до 90% в рамките на 6 години

Парламентът на Виетнам одобри постепенно увеличение на специалния данък върху алкохолните продукти от сегашните 65% на 90% до 2031 г., съобщава Reuters. Законът предвижда увеличение на ставката до 70% до 2027 г., а след това до 90% през 2031 г. Първоначално финансовото министерство на страната предложи повишаване на данъка до 100%.

Виетнам е вторият по големина потребител на бира в Югоизточна Азия, като на пазара оперират международни компании, включително Heineken и Carlsberg, както и местни производители като Sabeco и Habeco.  Индустрията изпитва затруднения от 2019 г. насам след въвеждането на строги закони за шофиране в нетрезво състояние, изискващи нулеви нива на алкохол в кръвта.

Ръководителят на Виетнамската асоциация на алкохолните напитки заяви, че приходите на индустрията намаляват за трета поредна година. Преди това Heineken спря дейността си в една от фабриките си в страната поради спадащо търсене. Също в събота парламентът подкрепи нов данък върху сладките напитки с повече от 5 г захар на 100 мл. Ставката ще бъде 8% от 2027 г., като ще се повиши до 10% през 2028 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Путин: Или украинските войници ще се изтеглят от Донбас, или ще го превземем със сила
Постигнато е съгласие между правителството, синдикатите и бизнеса за Бюджет 2026
Борисов: Да следваме примера на Тръмп, не трябва да наливаме вода с руските активи в мелницата на войнолюбците
Борисов за вота: Днес ще направя тест дали работим заедно с "ДПС - Ново начало"
Граждани на над 30 държави вече няма да могат да пътуват до САЩ
Миниатюрен микроб може да има ключово значение за борбата с „вечните“ химикали
На днешната дата, 5 декември. Имен ден празнуват Елисавета, Сава, Савина, Съби
Централната банка на Сингапур проверява банки в разследване за пране на пари на стойност 1,8 млрд. долара