Антикласация сочи най-опасните градове в Европа

Антикласация сочи най-опасните градове в Европа

Личната безопасност е един от основните компоненти на качеството на живот. Всяка година Mercer, една от най-големите консултантски фирми за човешки ресурси в света, публикува доклада си Quality of Living Index, който разкрива и кои са най-безопасните градове.

Класацията е една от най-подробните по рода си и има за цел да помага на международните компании и други работодатели да осигуряват справедливо заплащане на своите служители, когато ги изпращат по работа в чужбина.

От Mercer казват, че класацията за лична безопасност е базирана на „взаимоотношенията на градовете с други държави, вътрешната им стабилност, престъпността и правоприлагането“. С други думи, не е изненада, че раздираните от война или висока престъпност заемат последните места.

Компанията разглежда 450 града по света и съставя списък с 230, които най-безопасни за служителите. Въпреки че много европейски градове оглавяват класацията за безопасност, има и такива, които са се представили изненадващо зле.

На тази база екипът на Business Insider  съставя антикласация на едни от най-опасните градове на Стария континент, в които включва 17 от тях:

17. Милано, Италия – Тази година италианската столица на модата изпадна до 63-та позиция, след като ФБР отправи предупреждение, че базиликата „Свети Петър“, миланската катедрала и „Ла Скала“ са потенциални мишени на терористични атаки.

16. Барселона, Испания – една от световните столици на джебчийството остава на 64-то място. Според британското външно министерство в Барселона се наблюдава „ръст в броя на кражбите от коли под наем“. Гостите са съветвани да не оставят покупките и ценностите си на видими места.

16. Белфаст, Северна Ирландия – ирландският град също се класира на 64-та позиция, но насилието там е ниско в сравнение с други малки и големи селища в региона. Броят на хората, живеещи в бедност, обаче е най-голям в Белфаст, което разклаща обществената стабилност и изстрелва дребните кражби в космоса.

14. Талин, Естония – нивото на насилие в живописния крепостен град е относително ниско, но градът се класира на 66-та позиция заради трафика на дрога и хора от организирани руски групи.

14. Варшава, Полша – в полската столица нивото на престъпност е сред най-ниските в страната, но тя заема 66-то място заради многобройните политически протести.

12. Париж, Франция – домът на Айфеловата кула се нарежда на 71-ва позиция заради терористичните атаки от последните 2 години. През ноември 2015, в поредица от самоубийствени атентати загинаха, 130 души, а стотици други бяха ранени.

11. Лондон, Великобритания – може би за мнозина е изненада, че британската столица влиза в класацията, при това под 72-ро място, но според Mercer “в Европа терористичните атаки и антиобществени прояви биват внимателно следени и анализирани и всяко тяхно въздействие върху качеството на живот на временно пребиваващите е отразено в класацията“.

10. Букурещ, Румъния – Нивото на насилието и организираната престъпност е доста ниско в румънската столица, но тя заема 79-та позиция заради широко разпространената корупция и дребните престъпления.

9. Загреб, Хърватия – корупцията завлича и този – а и други източноевропейски градове – назад. В случая – отново на 79-то място.

8. Рига, Латвия – освен протестите срещи имиграцията, които започват да доминират улиците, Рига се класира на 82-ра позиция заради процъфтяващата организирана престъпност и проституцията.

8. Рим, Италия – италианската столица се срива също до 82-ро място заради опасността от терористични атаки, сходни на тези в Париж от ноември.

6. Мадрид, Испания – Мадрид се класира под номер 84 заради антиобществените прояви, предизвикани от строгите икономии, които изстреляха безработицата във въздуха, особено сред младите.

5. Будапеща, Унгария – унгарската столица се свлича до 93-то място заради драматичния ръст на антиобществените прояви в резултат на бежанската криза.

4. София, България – гражданите на най-бедната страна в Европейския съюз от доста време протестират срещу орязването на помощите и пенсиите, както и срещу корупцията, твърдят авторите от изданието.

3. Атина, Гърция – след екстензивния и траен режим на строги икономии, престъпността и бедността дръпнаха Атина до 124-то място. „Скорошните политически и икономически трудности предизвикаха агресивни демонстрации в Атина и други гръцки градове“, казват от Mercer. Вълната от стотици хиляди бежанци също влошава положението в страната.

2. Белград, Сърбия – насилието е рядко срещано явление, но сръбската столица заема 131-ва позиция заради широко разпространената корупция, подкупите, кражбите и вандализма.

1. Киев, Украйна – украинската столица се нарежда на 189-то място заради продължителните антиобществени прояви и влошените взаимоотношения с Русия. Кражбите, вандализмът и протестите, в които до момента са загинали или пострадали стотици, са често срещани.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ