5 най-странни забрани по света

5 най-странни забрани по света

Всяко дете ще ви каже, че да забраните нещо е сигурен начин да го направите интересно. Въпреки това някои правителства по света в определен момент са видели в забраните лесен изход от проблемите си, пише сайтът MentalFloss.

1. Гърция: Компютърните игри

През 2002 г. Гърция решава да забрани всички електронни игри. От конзолите до пасианса: всичко попада под забраната. Законът е бил замислен като мярка срещу интернет хазарта, но се оказва формулиран твърде неясно. Властите се оказват неспособни да разграничат безобидните видео игри от нелегалните хазартни машини. След бурни протести местен юрист доказва, че законът е неконституционен. И макар още да съществува, никога не е бил прилаган.

2. Китай: Пътуването във времето

Разбира се, не самото пътуване, а изобразяването му на екрана. В началото на 2011 г. китайската медийна администрация заявява, че пътуването във времето не е забранен сюжет в киното и телевизията, но... Телевизионните поредици, включващи пътуване във времето очевидно са станали толкова популярни в Китай, че правителството решава да ги ограничи с аргумента, че те "създават митове, имат чудовищни и странни сюжети, използват абстрактни тактики и дори поощряват феодализъм, суеверие, фатализъм и вяра в прераждането"...

3. Русия: Стилът "емо"

През 2008 г. в рамките на документ, наречен "Държавна стратегия в сферата на духовното и етическо образование", Русия прави опит да ограничи опасните тенденции сред младежите, каквато според властите е емо културата. Документът описва емотата като младежи с металически колани, лакирани нокти, пиърсинг по лицето, боядисани в черно коси и скриващи очите бретони; изповядваща "негативна идеология", която окуражава депресията, социалното отчуждение и самоубийството. Резултатът: бурни протести на емо младежи в Русия и по цял свят.

4. Китай: Прераждането

Не може да търсите прераждане, ако нямате разрешение от китайската държава. Живите превъплъщения на Буда са важен елемент в тибетския будизъм.

Всяко прераждане на тибетски Буда трябва да бъде удостоверено след подаването на специална молба за одобрение до китайските власти. Законът е опит за намаляване на влиянието на Далай Лама и ограничаване на будистката общност.

 

5. Куба: Мобилните телефони

По време на управлението на Фидел Кастро малцина граждани притежават мобилни телефони - не защото са скъпи, а защото са забранени. Само работещите в чуждестранни компании и високопоставените членове на партията могат да имат такива. Кастро защитава забраната с аргумента, че ограничението е част от "необходимите жертви" в "идеологическата борба" със САЩ. През 2008 г., когато Раул Кастро поема управлението на страната, забраната е отменена и въпреки високите цени много хора се втурват към магазините, за купят първия си мобилен телефон.

Източник: "Обекти"

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ