България – 44. по иновации в света
Страната ни е на 44. място по иновации в света сред 143 икономики в тазгодишното класиране на най-иновативните нации, съставено от университета „Корнел” в САЩ, Световната организация за интелектуална собственост (WIPO) и INSEAD.
Под нас в списъка по иновативност се нареждат европейски нации като Полша (45.), Гърция (50.) и Румъния (55.). Индексът ни от 40,74 от 100 възможни пункта е равен с този на Молдова.
За четвърта поредна година Швейцария е обявена за най-иновативната нация от традиционното годишно проучване. Докладът на трите институции дебютира през 2007 г. и се счита за едно от най-достоверните сравнения на иновативността по света. За него съобщава списание Entrepreneur.
България слиза през 2014 г. с три места надолу в класирането. Проверка показва, че през 2013 г. тя бе на 41. място, с индекс от 41,33. С други думи изследователите смятат, че иновативността на страната е намаляла през последната година.
Ето как изглежда топ 10 на най-иновативните нации според изследването:
1. Швейцария, която отново оглавява списъка.
2. Великобритания. През миналата година тя бе на третата позиция.
3. Швеция. През 2013 г. тя бе втора.
4.Финландия, която се изкачва нагоре, след като бе шеста през миналата година.
5. Холандия. Тя бе четвърта и слиза с едно място надолу в класацията.
6. САЩ. Те бяха 5-и.
7. Сингапур. Страната се изкачва с позиция нагоре спрямо 2013 г.
8. Дания. Тя бе 9-а през 2013 г.
9. Люксембург. Тя бе 12-а.
10. Хонконг, която бе 7-а през 2013 г.
Рейтингът класира 143 икономики, използвайки матрица от 81 индикатора, сред които са състоянието на информационните и комуникационни технологии в държавите, бизнес развитието като познанията и уменията на служителите, механизмите за иновации, прилагането на познанията и продуктите на иновативната мисъл като творческите стоки и услуги. Взема се предвид и онлайн креативността.
„Иновациите стават глобална игра. Нарастващ брой развиващи се икономики се изправят пред комплексни бизнес проблеми, в които „умствените ползи” могат да бъдат създавани чрез деликатен баланс между потока на таланти извън граница, т.е. гражданите, търсещи образование навън, и потока навътре, при който хора с добро представяне се връщат у дома, за да внедряват иновации и да създават работни места и при който диаспорите в чужбина добринасят за покачване на националната конкурентоспособност”, коментира Бруно Ланвен, съавтор на доклада и изпълнителен директор на INSEAD.
По думите му изследването от тази година показва окуражаващи сигнали за подобряване на иновативността на развиващите се икономики и в Субсахарска Африка.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.