Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Българската технологична компания Сирма дебютира на борсата във Франкфурт
Днес (24 февруари), Сирма Груп Холдинг АД направи ключова стъпка в своето развитие и участие на капиталовите пазари, като отвори търговията на Франкфуртската фондова борса. Тържествената церемония, отбелязваща началото на търговията за деня, започна с традиционното „биене на камбаната” на пода на борсата. Акциите на компанията ще се търгуват едновременно на Франкфуртската и Българската фондови борси чрез EuroBridge market. Събитието отбелязва успешното завършване на процеса по двойно листване. С тази стъпка, се откриват нови възможности пред компанията, за нейната международна експанзия на един от водещите финансови центрове в Европа.
Церемонията се проведе в присъствието на Съвета на директорите, изпълнителното ръководство на Сирма, основателите на компанията, партньори, дългогодишни сътрудници и висши представители както от страна на Франкфуртската фондова борса, така и от Българската фондова борса. Този важен момент бележи еволюцията на Сирма от регионален технологичен лидер и пионер в областта на изкуствения интелект, до международно признат доставчик на корпоративен софтуер, с разширен достъп до европейските капиталови пазари.

снимка: martinjoppen.de
От самото си основаване през 1992 г. Сирма е европейска технологична група, която разработва корпоративен софтуер със силен фокус върху изкуствения интелект. Компанията внедрява разнообразна съвкупност от ИИ технологии във всяко свое решение, защото AI е ключов фактор за трансформирането на бизнеса. С дългогодишен опит в банковото дело, застраховането, здравеопазването, туризма и хотелиерството, транспорта и логистиката, търговията на дребно и публичния сектор, Сирма съчетава задълбочени познания в съответните области, собствени патентовани платформи, сложни корпоративни системи, и усъвършенствани технологии с изкуствен интелект. Те се предоставят чрез платформата Sirma.AI Enterprise, която подпомага организациите в тяхната цифрова, информационна и процесна трансформация. С помощта на тези решения, сложните данни се превръщат в полезни знания, стимулиращи растежа, устойчивостта и оперативната ефективност на стотици клиенти по целия свят.
"Днес е важен етап за Сирма. Основахме компанията преди повече от 30 години – още през 1992 г. Всичко започна с група университетски приятели и едно студентско парти, на което почти на шега решихме, че да създадем софтуерна компания е страхотна идея. После дойде въпросът за името. Искахме да бъдем уникални, героични, но и със смисъл. Така се роди Sirma – кръстена на Сирма Войвода - легендарна героиня, която се е борила за свободата на България. Но по-важният въпрос не беше името, а с какво всъщност ще се занимава компанията. Още тогава отговорът беше ясен – изкуствен интелект. По онова време първият ни проект беше реализиран в Канада, в Съединените щати – проект в областта на изкуствения интелект. Просто тогава изкуственият интелект по същество означаваше експертни системи и ранните версии на невронните мрежи, а първоначалното име на компанията беше Sirma AI", заяви Цветан Алексиев, Главен изпълнителен директор на Сирма Груп Холдинг АД.

Цветан Алексиев, изпълнителен директор на Сирма Груп Холдинг АД. снимка: martinjoppen.de
"Днес сме точно там, където винаги сме искали да бъдем. Това наистина е ерата на изкуствения интелект. През годините натрупахме десетилетия опит и експертиза в различни ключови индустрии и изградихме корпоративна AI платформа – не изкуствен интелект за гръмки медийни заглавия, а изкуствен интелект, който работи в сложна реална среда", добави той.
В десетилетието след IPO-то на Сирма на Българската фондова борса през 2015 г. компанията почти е учетворла приходите си, удвоила е екипа си от професионалисти и е увеличила двойно ключовите си показатели, изтъкна финансовият директор на фирмата Йордан Недев.

Йордан Недев, финансов директор на Сирма Груп Холдинг АД. снимка: martinjoppen.de
"През 2025 г. реализирахме приходи от 66 милиона и EBITDA в размер на 5 милиона, но целта ни е да достигнем прага от 100 милиона през 2028 г. Повтаряемите ни приходи напоследък варират около 40%, но голямата ни цел е да ги увеличим значително над това ниво. Това ще бъде постигнато основно чрез приложението на нашия корпоративен фонд Sirma.ai. В момента пазарната ни капитализация е около 77 милиона евро. Радваме се на доверието на приблизително 1 300 акционери. Фрийфлоутът е над 37%", добави той.
Дебютът във Франкфурт разширява достъпа на инвеститорите, повишава ликвидността и засилва видимостта на компанията сред международните институционални инвеститори. Съвместните усилия на двете фондови борси създават възможности за растеж на новите участници в сегмента EuroBridge, където е регистрирана Сирма.
„Двойното листване на Сирма е значително постижение не само за компанията, но и за целия български капиталов пазар. Този важен момент показва, че българските компании могат успешно да се конкурират на европейската сцена, като същевременно поддържат силни връзки с родния си пазар. Гордеем се, че Сирма е избрала да продължи отношенията си с Българската фондова борса (БФБ) в процеса на международното си разширяване, като се възползва от възможностите, предлагани от сегмента EuroBridge, и от нашето силно партньорство с Deutsche Börse", коментира Маню Моравенов, главен изпълнителен директор на Българската фондова борса.

Маню Моравенов, главен изпълнителен директор на Българската фондова борса. снимка: martinjoppen.de
"Гледайки напред, очакваме пътят на България към еврозоната да засили още повече доверието и видимостта на инвеститорите, като насърчи повече български компании да привлекат международен интерес и да получат достъп до по-широки капиталови пазари. EuroBridge вече се е утвърдил като надежден път за водещи компании, търсещи глобални инвеститори. Очакваме с нетърпение да подкрепим продължаващия растеж и успех на компанията и на двата пазара“, допълни още Моравенов.
Каролине фон Линсинген, Ръководител IPO & Growth Financing на Дойче Бьорзе приветства българската технологична компания на борсата във Франкфурт:
„Радваме се да посрещнем Сирма Груп Холдинг на Франкфуртската фондова борса. Това двойно листване подчертава интеграцията на европейските капиталови пазари и ролята на Франкфурт като вход за иновативните европейски компании. Гордеем се, че нашата платформа може да подкрепи Сирма, като повиши видимостта и ликвидността на компанията в цяла Европа и извън нея.“

Каролине фон Линсинген, Ръководител IPO & Growth Financing на Дойче Бьорзе. снимка: martinjoppen.de
"Тази стъпка отразява духа на Eurobridge – убеждението, че Европа става по-силна, когато нейните компании поемат инициативата да излязат отвъд националните граници, да се разрастват, да се конкурират и да действат. Европа става реалност не чрез декларации, а чрез решенията на предприемачите, които избират да се ангажират с пазарите, с инвеститорите и с възможностите, които те предлагат.Сирма въплъщава този дух. Вие израснахте в България, разширихте се в Европа и утвърдихте позицията си като компания, която предлага съдържание, устойчивост и иновации. Днес, с това двойно листване, правите логичната следваща стъпка в развитието си на капиталовия пазар. И точно от такава амбиция се нуждае Европа. Тя не напредва, когато чака системите да се задвижат. Тя напредва, когато компаниите ѝ действат – когато избират Европа, инвестират в Европа и се доверяват на европейския пазар за своя дългосрочен потенциал за растеж", добави Каролине фон Линсинген.
Сирма навлиза на пазара във Франкфурт като утвърдена европейска технологична група с над 800 служители и с репутацията на пионер областта на изкуствения интелект. От 1992 г. компанията разработва софтуер, базиран на изкуствен интелект, който адресира комплексни корпоративни предизвикателства в силно регулирани индустрии. Десетилетното фокусиране върху интелигентна автоматизация, анализ на данни и системи за подпомагане на вземането на решения е солидна основа за настоящите предложения на компанията в областта на корпоративните платформи за изкуствен интелект.
През 2025 г. Сирма генерира консолидирани приходи от приблизително 66 милиона евро, с 43% повтарящи се приходи, което е доказателство за ключовото значение на нейните решения, базирани на изкуствен интелект, и за дългосрочните отношения, които поддържа с корпоративни клиенти. Към края на януари 2026 г. пазарната капитализация на компанията възлиза на около 77 млн. евро. Цената на акциите отбеляза ръст от 94% през 2025 г., като се повиши от 0,50 евро на 0,97 евро, а тенденцията продължи и през 2026 г., достигайки 1,29 евро на 30 януари.
Непосредствено след старта на търговията на борсата във Франкфурт цената на акциите се повиши до 1.34 евро за брой.

снимка: martinjoppen.de
Двойното листване осигурява достъп до по-широка база от анализатори и институционални инвеститори, които разбират икономиката на корпоративния софтуер и моделите на повтарящи се приходи. Сирма предлага нискорискова възможност за навлизане в европейската технология за изкуствен интелект за предприятия. основана на над три десетилетия доказан опит в прилагането на AI. В допълнение към технологичното знание и капацитет са десетилетие на одитирани финансови отчети като публична компания, диверсифицирани източници на приходи в множество сектори и продължаващи инвестиции в модернизирането на корпоративната AI платформа от ново поколение.
Сирма Груп е втората българска компания, която листва акциите си за търговия на борсата във Франкфурт след Shelly Group, която направи своя дебют там през 2021 година.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Google подкрепя стартъп, целящ изграждането на първата търговска термоядрена електроцентрала в Европа
Бизнес |Новата икономика: Разширяването на енергийните мощности в Централна Азия се превръща в инвестиционен тест
Енергетика |Георги Вълчев: Трябва да вдигнем средното ниво на познание в образователната система
Политика |Роберто Мартинес подаде оставка като старши треньор на националите на Португалия
Спорт |Белгийското правителство се присъедини към проект за офшорни вятърни паркове
Свят |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Свят |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Времето: Слънчева сутрин, но на места следобед ще превали
България |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Автомобили |Как да разграничите полезните провали от останалите?
Лидерство |Зеленски ще настоява НАТО да осигури системи за противовъздушна отбрана след интензивните руски удари
Свят |NBC: ЦРУ вербува шпиони с алкохол, риболовни принадлежности, виагра и лекарства срещу косопад
Свят |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтБНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
ФинансиКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
СвятИзненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
Техники за успехABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
БългарияДжеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
ТехнологииADVERTORIAL
Бъдещето си ти: Fibank стартира новото издание на своята стажантска програма
70 години инженерна прецизност: как фабриката на GROHE в Лар превърна душа в технологично преживяване
Коментари
Няма въведени кометари.