Carlsberg купува британска фирма за безалкохолни напитки за 4,1 млрд. паунда

Икономика

Датската пивоварна компания Carlsberg заяви, че ще купи британския производител на безалкохолни напитки Britvic. Сумата на сделката, включваща дълга на Britvic, ще бъде 4,1 млрд. паунда, съобщи CNBC.

Договорената сделка предлага 1 290 пенса на акция за Britvic, с малък дивидент, който дава на акционерите 1 315 пенса на акция.

През юни Britvic отхвърли подобрена оферта за поглъщане в брой от страна на Carlsberg, предлагаща 1 250 пенса на акция на британския производител на безалкохолни напитки. Тогава тя заяви, че предложението "значително подценява Britvic, както и неговите настоящи и бъдещи перспективи". Предишната оферта на Carlsberg от 6 юни, която беше в размер на 1 200 пенса за акция на Britvic, също беше отхвърлена.

Йън Дюрант, председател без изпълнителни функции на Britvic, заяви, че предложената сделка "създава разширена международна група, която е в добра позиция да се възползва от възможностите за растеж в множество сектори на напитките". Той също така посочи споразумението на Carlsberg с PepsiCo, което според него осигурява на "обединената група силна платформа за продължаване на успеха".

Главният изпълнителен директор на Carlsberg Якоб Ааруп-Андерсен заяви в същото изявление, че сделката съчетава "висококачественото портфолио от безалкохолни напитки на Britvic със силното портфолио от бира на Карлсберг и възможностите за достигане до пазара, създавайки подобрено предложение в Обединеното кралство и на пазарите в Западна Европа".

PepsiCo има ключово значение за сделката, тъй като Britvic бутилира и разпространява марките на PepsiCo в Обединеното кралство и Ирландия. По-рано тази година Карлсберг и ПепсиКо се споразумяха да се откажат от "клаузата за смяна на контрола" в договора за бутилиране.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Времето: Оранжев код за високи температури в 21 области, в останалите - жълт
На днешната дата, 8 август. Имен ден празнуват Емилиан, Емилиян, Емилия
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка