Франция се готви да принуди компаниите да разпределят дивиденти между служителите

Франция се готви да принуди компаниите да разпределят дивиденти между служителите

Франция се готви да принуди компаниите да разпределят дивиденти между служителите

Компаниите, които разпределят дивидент на акционерите, трябва да го разпределят и на служителите. Това е основата на мярката, която френското правителство иска да одобри през следващите пет години и която от 8 ноември е на масата за преговори със социалните партньори, предава eleconomista.es.

Тъй като инфлацията подкопава покупателната способност на работниците и исканията за увеличение на заплатите се трупат, френското правителство се стреми да разшири ползите за служителите в страната с това обвързващо правило.

Това е предизборно обещание на Еманюел Макрон, което вече изостава от графика – целта беше да бъде одобрено още това лятото, но сега надеждите са да стане през следващите пет години.

"Когато има увеличение на дивидентите за акционерите, трябва да има идентичен механизъм за служителите", каза Макрон в края на октомври в изявления за France 2.

Според данните на неправителствената организация Observatoire des Multinationales 40-те основни френски компании са платили рекордните 57,5 ​​милиарда евро дивиденти на своите акционери през 2021 г.

Френските работници вече са обхванати от други механизми, като разпределение на печалбите в зависимост от резултатите на компанията - участие, задължително в компании с повече от 50 служители, както и извънредни плащания, първоначално наречени "бонус Макрон", но впоследствие преименувана на "бонус за разпределяне на стойността", необлагаема до 6000 евро годишно.

Новата мярка предстои да бъде уточнена. Като се има предвид загрижеността, изразена от някои работодатели, включително публични компании, министърът на икономиката Бруно льо Мер призна в интервю за Le Parisien, че това няма да засегне малките и средни предприятия по същия начин, както компаниите с хиляди служители.

Изпълнителната власт очаква да приключи преговорите преди 31 януари догодина. В момента тя няма подкрепата на работодателите (те предпочитат да преразгледат съществуващите модели и, когато е необходимо, да ги подобрят) или синдикатите (те отхвърлят замяната на заплатите с бонуси и искат индексиране на заплатите спрямо инфлацията). Въпреки това правителството вярва, че мярката ще намери подкрепа. 

В този контекст Renault обяви стартирането на план, който има за цел да утрои броя на служителите на компанията, които са акционери на компанията, с цел достигане на база от 10% от акционерния капитал до 2030 г. и по този начин да засили ангажимента на персонала на групата към новата стратегическа посока.

Френският автомобилен производител предлага шест безплатни акции на всеки от своите над 110 000 отговарящи на условията служители в 29 страни, както и предоставя възможност за закупуване на акции с 30% отстъпка в 21 държави. Референтната цена на акцията на Renault в рамките на операцията е определена на 31,46 евро, което съответства на цена от 22,02 евро след отстъпката, а периодът на записване ще бъде от 24 ноември до 12 декември 2022 г. включително.

Не всички служители обаче ще имат достъп до тези акции. Условията са те да имат отработени най-малко 3 месеца в компанията между 1 януари 2021 г. и 12 декември 2022 г. и техният трудов договор да е в сила към 12 декември 2022 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ