Столична община за пръв път отчете по-сериозен приход от дивиденти
Към края на септември приходите от данъци и такси в общината са в размер на 679,5 млн.лв. или 80.4 % от годишния план. Тази година имахме изключително амбициозен план, имаме разчетени с 45 млн.лв. повече приходи от данъци и такси. Това заяви за БТА зам.-кметът по финанси и здравеопазване на Столичната община Дончо Барбалов. Той припомни, че общият бюджет на София за 2022 г. е над 2 млрд.лв. с финансирането от европейските проекти и от държавата.
Приходите от данъци за първите 9 месеца на годината са 363 млн.лв., от такси са- 17,5 млн.лв. Имаме няколко разлики от миналата година, уточни Барбалов. При данъка за възмездно придобиване до края на септември са събрани 160 млн.лв. приходи, което с 12,5 млн.лв. повече от същия период на миналата година. Това увеличение се дължи на повече сделки с имоти, което е знак за икономическа активност в града - строи се, купуват се и се продават имоти, отбеляза зам.-кметът.
Какво ще стане нататък зависи от това как ще се развие общата икономика на страната и на света, защото очакванията са за икономическа криза, като дори се говори, че догодина светът може да изпадне в стагнация, коментира Барбалов. Това, според него, неминуемо ще се отрази и на икономиката на нашата страна.
"При неданъчните приходи има няколко особености. Едната е, че за първи път от няколко години имаме по-сериозен приход от дивидент. Дивидентът е от два основни източника – от общинското дружество "ВиК", откъдето постъпиха дивидентите от "Софийска вода". Остана малко встрани от публичното внимание, но "Софийска вода" за първи път, откакто има концесия, разпредели дивиденти. 6,2 млн.лв. получи Столичната община от дружеството. Те вече са на печалба и могат да разпределят дивиденти. Имаха заеми, които ги ограничават в изплащането на дивиденти, но те вече са изплатени и могат да го разпределят", информира Барбалов.
Другият дивидент е свързан с инвестиции в здравеопазването, това са 5 млн.лв. от общинския онкодиспансер, които бяха разпределени като приходи, уточни той.
"В момента заедно с общинските съветници от комисията по здравеопазване подготвяме доклад, с който да предложим на СОС как точно да бъдат използвани тези средства. Поради естеството на работата на това лечебно заведение, то беше натрупало значителен финансов ресурс през годината. След разговор с директора, стигнахме до решението, че част от средствата ще се инвестират в самата болница, а друга част ще бъдат използвани за закупуване на нова апаратура и извършване на ремонти в други общински лечебни заведения", каза Дончо Барбалов.
В отговор на въпрос на БТА за данъчната кампания зам.-кметът каза, че тя върви върви добре, няма сериозни проблеми. 800 хил. са задължените лица в София. За данъка за недвижими имоти приходите са 103 млн. лв. до края на септември, което е с 4,5 млн. лв. повече от същия период на миналата година. При данъка от превозните средства постъпленията са 96 млн. лв., като и там има подобрение спрямо миналата година.
Дончо Барбалов добави, че Столичната община е създала възможности за плащане на данъците и задълженията към общината по най-различни канали – в данъчните отдели на общината, през страницата на Столичната община в интернет, страницата на Националната агенция по приходите, финансовите посредници – epay и easypay. "Работим за интеграцията на различните системи. Глобите за неправилно паркиране обвързахме с данъчната система", припомни зам.-кметът по финанси.
Що се отнася до разходите зам.-кметът по финанси и здравеопазване на Столичната община посочи, че те са под контрол. "Едно от големите предимства на общинското бюджетиране е, че общинският бюджет трябва да е балансиран. Тоест ние във всеки едни момент следим разходните лимити, гласувани от общинския съвет, да не бъдат превишавани. Имаме натиск по отношение на разходите заради цените на енергоносителите. Поддържаме контакти с районните администрации, които подават сигнали къде точно са се получили по-големи от очакваните разходи. Най-често те се оплакват от недостиг на средства за погасяване на сметките за електричество. Съответно ние искаме от тях информация за количествата употребена енергия за тази година, за миналата година, както и разликите в средствата", посочи Барбалов.
Той добави, че Столичната община е поела ангажимент пред районите да ги компенсира за по-големите разходи за ток.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.