По-високи данъци и по-ниски публични разходи предвижда новия бюджет на Великобритания

По-високи данъци и по-ниски публични разходи предвижда новия бюджет на Великобритания

Британският министър на финансите Джеръми Хънт обяви поредица от увеличения на данъците и съкращения на публични разходи в строг бюджетен план в четвъртък, който според него е необходим след удара, нанесен върху фискалната репутация на страната от бившия премиер Лиз Тръс, предаде Ройтерс.

Хънт каза пред парламента, че икономиката на Обединеното кралство вече е в рецесия и се прогнозира тя да се свие и през следващата година, но няма начин да се избегнат болезнените фискални лекарства, за да се гарантира, че Великобритания може да надгражда върху неотдавнашното възстановяване на спокойствието на финансовите пазари.

„Доверието не може да се приема за даденост и данните за инфлацията от вчера показват, че трябва да продължим безмилостната борба, за да я свалим, включително важен ангажимент за възстановяване на публичните финанси“, каза той.

Хънт обяви промени в данъчните правила, които предвиждат увеличение на броя на хората, плащащи основен данък върху доходите, по-нисък праг за плащане на най-високия данък върху доходите и намаляване на необлагаемите надбавки за печалби от дивиденти.

Той замрази до 2028 г. прага, при който работодателите трябва да започнат да плащат социалноосигурителни вноски, което означава, че компаниите ще трябва да плащат повече.

В същото време се увеличава данъка върху печалбите, които са генерирали енергийните компании благодарение на ръста на цените на енергоносителите. Данъкът скача от 25% на 35% от първи януари 2023 г. до 2028 г. Въвежда се и нов временен данък от 45%, които ще бъде налаган на производителите на електроенергия, за да може държавната хазна да събере 14 млр.д паунда през 2023 г..

Затягането на коланите идва на фона на слаби перспективи пред икономиката.

Сега се очаква брутният вътрешен продукт на Обединеното кралство да се свие с 1,4% през следващата година в сравнение с последната прогноза за растеж от 1,8%, публикувана през март от независимата Служба за бюджетна отговорност (OBR).

Оттогава насам британската икономика е подложена на натиск от високия темп на инфлация, която премина достигна 11,1% през октомври. Негативно се отрази и забавяща се световна икономика и пристъп на сериозна нестабилност на финансовите пазари по време на краткия мандат на Тръс като министър-председател.

Прогнозата на OBR e за ръст на икономиката от 1,3% през 2024 г. и 2,6% през 2025 г., каза Хънт. Предишните прогнози бяха за ръст от съответно 2,1% и 1,8%.

Той каза, че OBR отчита инфлация от 9,1% през 2022 г. спрямо прогнозата си от март от за ниво 7,4.

Хънт и Сунак заявиха, че ще възстановят доверието на инвеститорите във Великобритания след неуспешния експеримент на Тръс с нефинансирани данъчни облекчения.

Британската икономика е единствената от Г-7, която все още е възстановила размера си отпреди пандемията, след като преди това страдаше от десетилетие на почти стагниращ ръст на доходите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ