Френски милиардер купува третия по големина мобилен оператор в Украйна

Икономика

Консорциум от инвеститори, воден от френския милиардер Ксавие Ниел, приключи сделката за придобиване и сливане на украинския мобилен оператор Lifecell с доставчика на услуги Datagroup-Volia, предаде Ройтерс.

Lifecell е третият по големина мобилен доставчик в Украйна след VEON, Kyivstar и Vodafone. Операторът ще се слее с Datagroup-Volia, фирма за фиксирани телекомуникации и платена телевизия.

Досега Lifecell беше изцяло собственост на Turkcell. През април съдът в Киев разчисти пътя за придобиването, като вдигна конфискацията на акциите на Lifecell, принадлежащи на санкционирания руски милиардер Михаил Фридман, който притежаваше приблизително 20% дял чрез LetterOne. „Приключването на тази забележителна сделка ще послужи като сигнал за другите, че Украйна предлага завладяващи възможности и че моментът за инвестиране е сега“, каза Ксавие Ниел в изявление.

Компанията на Ксавие Ниел -Iliad, която е в основата на всеобхватния му телекомуникационен бизнес, няма да бъде компанията-майка на този нов украински оператор, каза неговият главен изпълнителен директор Томас Рейно пред Ройтерс през август. Международният играч, който се появява от това сливане, може да подобри конкуренцията между конвергентните оператори в телекомуникационния триопол на Украйна, каза главният изпълнителен директор на Kyivstar, докато войната с Русия тежи върху устойчивостта на мобилните доставчици.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев