Амстердам ще се опита да запази индустриалния лидер ASML в Нидерландия

Амстердам ще се опита да запази индустриалния лидер ASML в Нидерландия

Амстердам ще се опита да запази индустриалния лидер ASML в Нидерландия

Правителството на Нидерландия стартира кампания, за да гарантира, че най-голямата компания в страната, производителят на полупроводниково оборудване ASML, няма да премести дейността си в друга страна поради антиимиграционни политики, съобщи вестник De Telegraaf, цитиран от Ройтерс.

Вестникът съобщи, че участващите министерства са нарекли кампанията "Операция Бетовен", цитирайки неназовани източници. Говорителка на министерството на икономиката каза, че не може да обсъжда политики спрямо конкретни компании.

Новината следва коментарите, направени от главния изпълнителен директор на ASML Питър Уенинк през януари, когато той предупреди, че неговата компания е силно зависима от квалифицирана чуждестранна работна ръка, след като антиимиграционните партии отбелязаха големи печалби на изборите през 2023 г.

ASML отказа коментар днес.

Мултинационалните Shell и Unilever напуснаха Нидерландия през последните години след неблагоприятна промяна в местното данъчно законодателство.

При сегашното правителство се предприема ход за прекратяване на данъчните облекчения за висококвалифицирани имигранти, докато се обмислят ходове, които да затруднят чужденците да учат в нидерландски университети.

„Последиците от ограничаването на трудовата миграция са големи, ние се нуждаем от тези хора за иновации“, каза Уенинк през януари. "Ако не можем да доведем тези хора тук, ще отидем някъде, където можем да растем."

Около 40% от 23 000 служители на ASML в Нидерландия не са местни жители. Най-голямата технологична компания в Европа доставя части от цял свят, но в момента сглобява своите машини във Велдховен, Холандия, преди да ги изпрати до големи производители на компютърни чипове.

Въпреки че ще бъде трудно за компанията да премести централата си, De Telegraaf спомена Франция като възможна дестинация за разширяване на компанията.

Производителите на чипове по целия свят наливат милиарди долари инвестиции за създаване на нови заводи, насърчавани от нарастващата употреба на полупроводници в ежедневните устройства и щедрите субсидии от Съединените щати и ЕС, целящи да запазят Запада пред Китай в надпреварата за най-модерната технология. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ