Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай разследва компанията майка на Calvin Klein заради памука в Синдзян
Китай обяви, че разследва компанията, която притежава американските модни марки Tommy Hilfiger и Calvin Klein за предполагаеми "дискриминационни мерки" срещу памучните компании в провинция Синдзян, съобщи BBC.
PVH, която притежава двете марки и има значително присъствие в Китай, както и в САЩ, по-рано каза, че спазва законите в регионите, в които извършва бизнес, включително закона за Синдзян в САЩ. Тя има 30 дни, за да отговори на китайските власти, след което може да бъде добавена към списъка на страната с „ненадеждни субекти“, което повишава перспективата за по-нататъшно наказание.
В сряда служител на китайското министерство на търговията отрече, че разследването е свързано с плановете на САЩ да забранят определени китайски технологии за електрически превозни средства. „Китай винаги е разглеждал въпроса със списъка с ненадеждни субекти предпазливо, насочвайки се само към много малък брой чуждестранни субекти, които подкопават пазарните правила и нарушават китайските закони. Честните и спазващи закона чуждестранни субекти няма от какво да се притесняват“, казаха те.
Кълън Хендрикс, старши сътрудник в Института за международна икономика Питърсън, коментира, че не е ясно какво точно е подтикнало разследването на PVH сега. Но според него, съобщението вероятно ще навреди на репутацията на фирмата сред китайските купувачи и ще изпрати по-широко предупреждение към глобалните фирми.
„Китай до известна степен демонстрира мускули и напомня не непременно на западните правителства, а на западните фирми... че действията имат последствия“, каза той. „Същата тази тактика на назоваване и засрамване, която правозащитните организации на запад използваха, може да бъде използвана като оръжие тук“, допълва експертът.
Този ход бележи ново усилие на Пекин да се противопостави на твърденията на западни служители и активисти за правата на човека, че памук и други стоки в региона са произведени с помощта на принудителен труд от уйгурската етническа група. САЩ забраниха вноса от района през 2021 г., позовавайки се на тези опасения. Министерството на търговията на Китай обвини фирмата, че „бойкотира памука от Синдзян и други продукти без никаква фактическа основа“.
Разследването на PVH идва на фона на нарастване на напрежението между Китай и Запада по редица въпроси, включително електрически автомобили и производство. В понеделник САЩ предложиха правила за забрана на използването на определени технологии в китайски и руски автомобили, позовавайки се на заплахи за сигурността. Преди това Китай е поставил американски фирми в списъка си с ненадеждни субекти, който създаде, тъй като търговското напрежение между Пекин и Вашингтон се разгорещи. Сред тези фирми са основни играчи в отбранителната промишленост, като Lockheed Martin и Raytheon, особено по отношение на техния бизнес в Тайван.
Хендрикс смята, че решението да се насочи към PVH - фирма, ориентирана към потребителите с ясно разпознаваема американска марка - показва, че споровете между двете страни се разширяват отвъд области като отбраната и напредналите технологии.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.