Microsoft си направи синдикат за първи път в историята на корпорацията

Microsoft си направи синдикат за първи път в историята на корпорацията

Група служители на Microsoft Corp. гласуваха да се сформира първия профсъюз в историята на софтуерната компания в САЩ, съобщава The Wall Street Journal. Изданието отбелязва, че това е поредният пример за организиране на работници от водещи технологични компании през последните години.

Групата се състои от около 300 експерти по качеството в звеното ZeniMax на Microsoft, съобщиха във вторник от Communications Workers of America, която я представлява. В индустрията на видеоигрите съществуват само шепа синдикати, базирани в САЩ. „Очакваме с нетърпение да започнем добросъвестни преговори, за да постигнем колективен трудов договор", казва говорител на Microsoft и ZeniMax, цитиран от изданието. През юни от Microsoft заявиха, че компанията е отворена да работи с всички профсъюзи, които искат да се организират в рамките на работната му сила, което го прави изключение в технологичната индустрия. През миналата година Amazon.com Inc. оспори усилията на работниците да се обединят в профсъюз. Microsoft заяви, че ще подкрепи работниците в Activision Blizzard Inc., които се организираха миналата година, ако сделката за 75 млрд. долара за разработчика на Call of Duty приключи.

„Microsoft изпълни ангажимента си към своите работници и им позволи сами да решат дали искат да имат профсъюз", заяви президентът на CWA Крис Шелтън, цитиран от изданието. „Други гиганти в областта на видеоигрите и технологиите са направили съзнателен избор да атакуват, подкопават и деморализират собствените си служители, когато те се обединят, за да създадат профсъюз“, добави той. Преди година Microsoft обяви плановете си да купи Activision за 75 млрд. долара. През миналия месец Федералната търговска комисия подаде молба за блокиране на сделката, заявявайки, че тя ще навреди на конкуренцията в индустрията за видеоигри. От Activision, твърдят, че трансакцията ще направи обратното.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ