Анкета на Sunday Times: Скулптурите от Партенона трябва да бъдат върнати в родината си

Анкета на Sunday Times: Скулптурите от Партенона трябва да бъдат върнати в родината си

Мраморните скулптури от Партенона, изложени в Британския музей, трябва да бъдат върнати в родината си. Това показват резултатите от допитване сред читателите на The Sunday Times, цитирано от Greek Reporter. 78% от анкетираните подкрепят искането на Атина, сочат данните.

Скулптурите от фриза на Храма на Атина са пренесени в Обединеното кралство от Томас Брус, седми граф на Елгин и посланик на Англия в Константинопол, в края на лятото на 1801 г.

Онлайн анкетата на Sunday Times, в която взеха участие 11 315 читатели на изданието, бе организирана малко след публикуването на интервю със заместник-директора на Британския музей Джонатан Уилямс, който призова за „партньорство на Партенона“ с Гърция.

Това не е първият път, когато резултатите от проучване на общественото мнение на Острова е в полза на Атинския Акропол, но никога не са били толкова категорични, коментира Greek Reporter.

Миналия ноември подобно проучване на YouGov показа, че 56% от британците смятат, че скулптурите на Партенона трябва да бъдат изложени в Гърция, докато само 20% искат те да останат в залите на Британския музей, според The ​​Daily Telegraph .

Преди по-малко от година ЮНЕСКО призова Обединеното кралство да преразгледа позицията си и да преговаря с Гърция. Знаменитости, политици и големи британски медии тогава обявиха подкрепата си за Атина. Кметът на Лондон Садик Хан е сред личностите, които призоваха за „напредък по този въпрос“.

Говорейки пред The ​​Huffington Post през юли той призна, че „има дискусия, не само за „мраморите на Елгин”, но и за други „прекрасни неща, изложени в нашия град”.

Лондонският музей Хорниман обяви, че ще върне седемдесет и два артефакта, плячкосани по време на британска военна инвазия в Нигерия през 1897 г. Африканската държава изпрати искането за репатрирането им през януари 2022 г. и след подробно проучване решението на попечителите на музея бе взето на 5 август.

„Доказателствата са много ясни, че тези предмети са били придобити чрез сила. Външни консултанти подкрепиха нашето виждане, че е както морално, така и уместно да върнем собствеността им на Нигерия“, отбеляза Ив Саломон, председател на попечителите на музея и градините Хорниман. Сега музеят ще обсъди с Нигерия „възможността за задържане на някои обекти назаем за излагане, изследване и за образователни цели“.

Натискът за репатриране на културни ценности, придобити по съмнителен начин, стана все по-разпространен през последните години. В случая със скулптурите на Партенона, активистите отдавна твърдят, че те са били изрязани с триони от храма от 5 в. пр. н. е. с пълното знание на Елгин, който след това ги изнася във Великобритания „без действително законно разрешение”, според гръцката страна.

Британският музей, който купува антиките от лорд Елгин през 1816 г., отрече твърденията и заяви, че  скулптурите са били изровени от развалините около храма.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Научете мозъка си на по-добри навици