Изгубено платно на Фернан Леже се появи след 100 години
Изгубена творба на Фернан Леже (1881-1955) се появи отново, след като повече от век е била скрита зад друга картина. Според специалисти Хага тя е част от поредицата „Дим над покривите“ (1911–1912), която художникът кубист рисува, наблюдавайки силуета на Париж и димящите комини от прозореца на студиото си. Досега се знаеше, че съществуват само седем произведения от поредицата, припомня ARTnews.
Картината е открита на обратната страна на „Деня на Бастилията” – друга творба на Леже, рисувана по-късно същата година, според Agence France-Presse, която той подарява на приятеля си Марк Дюшен на сватбения му ден преди около 110 години. Дюшен обаче умира по време на Първата световна война и семейството счита за твърде болезнено да я излага. Така тя остава скрита в частна колекция до 1999 г., когато наследниците на Дюшен я продават на холандската Triton Collection Foundation, основана от корабния магнат Вилем Кордиа, която има богата колекция от творби на модернисти, като Моне, Пикасо и Ван Гог.
Фондацията открива останки от по-ранна реставрация на гърба ѝ и през 2016 г. се обръща към Гуендолин Боев-Джоунс, директор на базираното в Хага Studio Redivivus, за помощ. Студиото приема първоначално, че каквото и да е било нарисувано там, е безвъзвратно изгубено. Консерваторите и реставраторите обаче внимателно отстраняват дебелото и лепкаво покритие и със съвременни техники връщат първоначалния блясък на картината. Най-впечатляващи, според тях, са абстрактните елементи и стилистични мостове към по-късните произведения от поредицата на Леже.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Преживяване, което клиентите ще запомнят
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 29 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Статуята на Банкси в центъра на Лондон може да остане за постоянно
Любопитно |Изкуственият интелект е напът да унищожи кол центровете
Икономика |Преживяване, което клиентите ще запомнят
Маркетинг |На днешната дата, 29 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Цитат на деня
Цитат на деня |Изкуственият интелект е напът да унищожи кол центровете
Икономика |Цитат на деня
Цитат на деня |Почина Джо, бащата на Майкъл Джексън
Общество | Advertorial |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
БългарияФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
Общество9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
ТехнологииADVERTORIAL
Vivacom надгражда развитието на своите лидери с нова обучителна концепция
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Коментари
Няма въведени кометари.