Спорът за Партенона продължава

Спорът за Партенона продължава

Спорът за Партенона продължава

Гръцкият министър на културата Лина Мендони отхвърли твърдението на Британския музей, че 2500-годишните скулптури от фриза на Партенона, пренесени от лорд Елгин в Англия в началото на 19 век, са открити „в развалините“ на Акропола. В изявление за Guardian Мендони обвини в „серийна кражба” тогавашния британски посланик в Османската империя.

На среща с представител на UNESCO заместник-директорът на музея в Лондон д-р Джонатан Уилямс е заявил ден по-рано, че фрагментите не са демонтирани от историческата сграда, както се твърди, а са били разпръснати около нея, пише гръцкият ежедневник Kathimerini.  

 „През годините гръцките власти и международната научна общност демонстрираха с непоклатими аргументи истинските събития около премахването на скулптурите на Партенона.  Лорд Елгин използва незаконни и несправедливи средства, за да изземе и изнесе скулптурите, без истинско законно разрешение за това, в крещящ акт на серийна кражба“, уточни гръцкият министър.

От своя страна Британският музей „твърдо вярва“, че мраморните фрагменти от Партенона, изнесени от Гърция от лорд Елгин преди 220 години и изложени в специална зала на името на британския дипломат, му принадлежат  право. „Скулптурите на Партенона, изложени в Лондон, имат важна роля да изтъкнат значението на класическа Атина в контекста на древните цивилизации, които са я оформили – Египет и Асирия – и по-късните култури, които са били вдъхновени от нея“, обясни заместник-директорът д-р Джонатан Уилямс пред The Daily Telegraph в отговор на зачестилите съобщения, че Гърция и Обединеното кралство ще водят нови преговори за завръщането на безценните статуи в родината им.  

„Няма да има нови разговори. Фризът е оцелял наполовина. Няма как да бъдем свидетели на онзи вълшебен момент, в който всички скулптури са заедно”,  категоричен е Уилямс.

Италия направи първата стъпка на добра воля и върна на Атина т.нар. Фрагмент на Фаган, който бе изложен в Музея „Антонино Салинас” в Палермо. Това стана възможно след успешните преговори на Гръцкото министерство на културата и Регионалното правителство на Сицилия след одобрение на национално ниво. Фрагментът представлява мраморното стъпало на богинята Артемида с размери 35  см:35 см, което се подава под туниката ѝ. Той е част от източния фриз на Партенона, на който боговете на Олимп седят и наблюдават предаването на воала на Атина. Мраморният къс е бил част от колекцията на Робърт Фаган, бивш британски консул за Сицилия и Малта.

„Процедурата, следвана от правителството на Сицилия и Министерството на културата на Република Италия за окончателното репатриране в Атина на Фрагмента Фаган проправя ясния и морален път за връщането на скулптурите на Партенона в родината им“, коментира Лина Мендони .

В замяна Музеят на Акропола ще предостави на Сицилия статуя на Атина от края на 5 век пр. н. е. и амфора от първата половина на 8 век пр. н. е. за 4 години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ