Спорът за Партенона продължава

Спорът за Партенона продължава

Гръцкият министър на културата Лина Мендони отхвърли твърдението на Британския музей, че 2500-годишните скулптури от фриза на Партенона, пренесени от лорд Елгин в Англия в началото на 19 век, са открити „в развалините“ на Акропола. В изявление за Guardian Мендони обвини в „серийна кражба” тогавашния британски посланик в Османската империя.

На среща с представител на UNESCO заместник-директорът на музея в Лондон д-р Джонатан Уилямс е заявил ден по-рано, че фрагментите не са демонтирани от историческата сграда, както се твърди, а са били разпръснати около нея, пише гръцкият ежедневник Kathimerini.  

 „През годините гръцките власти и международната научна общност демонстрираха с непоклатими аргументи истинските събития около премахването на скулптурите на Партенона.  Лорд Елгин използва незаконни и несправедливи средства, за да изземе и изнесе скулптурите, без истинско законно разрешение за това, в крещящ акт на серийна кражба“, уточни гръцкият министър.

От своя страна Британският музей „твърдо вярва“, че мраморните фрагменти от Партенона, изнесени от Гърция от лорд Елгин преди 220 години и изложени в специална зала на името на британския дипломат, му принадлежат  право. „Скулптурите на Партенона, изложени в Лондон, имат важна роля да изтъкнат значението на класическа Атина в контекста на древните цивилизации, които са я оформили – Египет и Асирия – и по-късните култури, които са били вдъхновени от нея“, обясни заместник-директорът д-р Джонатан Уилямс пред The Daily Telegraph в отговор на зачестилите съобщения, че Гърция и Обединеното кралство ще водят нови преговори за завръщането на безценните статуи в родината им.  

„Няма да има нови разговори. Фризът е оцелял наполовина. Няма как да бъдем свидетели на онзи вълшебен момент, в който всички скулптури са заедно”,  категоричен е Уилямс.

Италия направи първата стъпка на добра воля и върна на Атина т.нар. Фрагмент на Фаган, който бе изложен в Музея „Антонино Салинас” в Палермо. Това стана възможно след успешните преговори на Гръцкото министерство на културата и Регионалното правителство на Сицилия след одобрение на национално ниво. Фрагментът представлява мраморното стъпало на богинята Артемида с размери 35  см:35 см, което се подава под туниката ѝ. Той е част от източния фриз на Партенона, на който боговете на Олимп седят и наблюдават предаването на воала на Атина. Мраморният къс е бил част от колекцията на Робърт Фаган, бивш британски консул за Сицилия и Малта.

„Процедурата, следвана от правителството на Сицилия и Министерството на културата на Република Италия за окончателното репатриране в Атина на Фрагмента Фаган проправя ясния и морален път за връщането на скулптурите на Партенона в родината им“, коментира Лина Мендони .

В замяна Музеят на Акропола ще предостави на Сицилия статуя на Атина от края на 5 век пр. н. е. и амфора от първата половина на 8 век пр. н. е. за 4 години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки