Американски шеф раздаде 10% от собствеността си в компанията на служителите
Няколко мениджъри на успели компании по света станаха известни с това, че раздадоха от натрупаното богатство на служителите си. Последен пример е американският главен изпълнителен директор и основател на компанията Chobani Хамди Улукая, разказва "Ню Йорк Таймс".
Улукая е раздал 10% от собствеността си във фирмата на служители под формата на акции. Той е обявил в четвъртък, че всеки човек, работещ в компанията за производство на кисели млека в Щатите на пълен работен ден, ще получи дял в нея. Порцията акции, които вече са собственост на хората, идват от дела в собствеността й на самия него.
Сега 10-те процента се притежават от около 2000 служители.
"Изградих нещо, което никога не съм предполагал, че може да бъде такъв успех. Но не мога да си мисля, че Chobani би могла да бъде създадена без всички тези хора", казва Улукая пред журналист на вестника. "Сега те ще работят, за да изградят компанията дори повече и да създадат собственото си бъдеще в същото време", надява се той.
Улукая е един от американските предприемачи, подписали клетвената декларация "Giving Pledge" на Уорън Бъфет и Бил Гейтс, с която се ангажират да раздадат половината си богатство - общата сума се равнява на около 1,82 млрд. долара. Освен това, той е създал пенсионен план за стотици хиляди долари в Chobani и окуражва служителите на фирмата да се подпишат и да се включат в него, за да се подсигурят за старини. По отношение на тези, които все още на са го направили, посочва че се тревожи - "за пенсионирането им".
Chobani е частна компания в САЩ с пазарна стойност от 3 до 5 млрд. долара, след като получи заем от частен инвестиционен фонд. Когато бъде продадена, или стартира първично публично предлагане, според "Ню Йорк Таймс" средно служителят в нея би получил по около 150 000 долара след като вече е и акционер. Тъй като акциите са раздадени в значителна степен на базата на престоя на служителите във фирмата, някои хора с по-дълъг стаж може да получат и до 1 млн. долара.
Това, разбира се, не означава че компанията ще стане публична или ще бъде продадена от Улукая - през февруари "Ройтерс" предаде, че от фирмата са отхвърлили оферта от инвеститори, включително от PepsiCo., да изкупят водещия дял в нея. За причина е посочено, че "независимостта остава ключов актив на компанията и бранда".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.