Жените с главна роля в архитектурата

Жените с главна роля в архитектурата

Италианската компания Италчементи Груп превърна дните около 8 март в стилен контрапункт на досадните спорове около женския празник. Петият в света производител на цимент отваря вратите на новия си внушителен център за научни изследвания и иновации i.lab в Бергамо за победителката в международния конкурс arcVision Prize – Women and Architecture. Целта и концепцията на създадената от компанията уникална награда е не просто да се отбележи присъствието на жените в доминирана от силния пол професия, а да изтъкне техния чувствителен иновативен подход в архитектурата, който интегрира технологии, зелени решения и социална отговорност. 

Португалската представителка Инес Лобо получи наградата заради способността да преобразува вече съществуващи сгради с радикален творчески почерк и ефективна комбинация от материали. Сред проектите й е обновената сграда на училище в град Коимбра, построено през 1884 г. Членовете на международното жури, съставено от жени-лидери в различни сфери (архитектура, бизнес, политика, изкуство) отличиха социалната ангажираност в работата на Лобо, както и силата й да отстоява идеите си като мениджър на собствено архитектурно студио. Освен двуседмичен изследователски уъркшоп в i.lab в Бергамо, победителката получава парична сума от 50 000 евро.

Конкурсът arcVision Prize събира проекти на жени архитекти от 16 страни, основни такива, в които Италчементи Груп присъства. Арх. Радосвета Едрева бе номинирана с проекта на Paradise Center, София от Девня Цимент, дъщерната компания на Италчементи Груп в България.

В условията за номинации няма изискване архитектите да са използвали материали на Италчементи.  "С тази награда искаме да подчертаем женската визия в архитектурата, която съчетава нови концепции и подход към строителните процеси с грижа за природата и местните културни ценности“, каза изпълнителният директор на Италчементи Карло Пезенти по време на церемонията в i.lab. Журито оцени и други оригинални проекти, фокусирани върху социалната и екологичната отговорност на архитектурата като хостели от бамбук и кал в Китай и фабрика в горещия индийски град Тамил Наду, която поддържа по-ниска температура за по-добра работна среда.

Сградата i.lab на Italcementi е проектирана от известния американски архитект Ричард Майер

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ