Марк Зукърбърг става на 30. Но помъдря ли?

Марк Зукърбърг става на 30. Но помъдря ли?

Днес основателят на най-голямата социална мрежа в света Марк Зукърбърг навършва 30 години. Главата на Facebook е роден на 14 май 1984 г. в град Уайт Плейнс, щата Ню Йорк.

През 2004 г. той и колегите му от Харвард Крис Хюз, Дъстин Московиц и Едуардо Саверин създават сайта Facebook, който не след дълго се разраства до най-голямата и най-често ползваната социална мрежа в света. Днес аудиторията на Facebook наброява над 1 милиард потребители.

През 2010 г. сп. „Тайм“ обяви Зукърбърг за човек на годината, а през 2013 г. той попада в топ 10 на най-младите милиардери в света. Богатството му се оценява на 26,6 милиарда долара. Не е зле за 30-годишен, нали?

Успява ли обаче и отрочето му да порасне заедно с него? Малко публично търгувани компании са повлияни толкова силно от един лидер като Facebook. Зук все още притежава 29% от компанията. Правото му на глас обаче, благодарение на специалния клас акции, които той притежава, е 57%. Дори след всички тези години това, което татко каже, се случва, пише „Гардиан“.

В продължение на години продуктовите мениджъри в компанията са задължени да четат книгата „Снежна катастрофа“ - научнофантастичен роман от Нийл Стивънсън, който Зукърбърг обожавал още от 8-годишната си възраст. В книгата се говори за свят, в който интернет е заменен от Метаверс – споделена виртуална реалност, където се прави бизнес, хората общуват помежду си и се играят игри.

Няма съмнение, че любимата детска книга на Зук е повлияла невероятно много върху създадената от него вселена. С напредването на възрастта му обаче и вкусовете му се променят. „Снежна катастрофа“ вече не е задължително четиво във Facebook. Днес Зук казва, че любимата му книга е „Играта на Ендър“, а любимите сериали - „Западното крило“ и „Игра на тронове“. Сред любимите му автори изненадващо се появяват гръцкият философ Платон и римският поет Вергилий.

Какви ще са последствията за социалната мрежа? Може би вече ги виждаме. Зукърбърг се е посветил изцяло на проекта си Internet.org, чиято цел е да достави евтин интернет достъп на двете трети от света, които още не са „свързани“. Изключително мъдро решение да създаваш аудитория, към която никой досега не е протегнал ръка. И при положение, че над половината население с интернет в света има профил във фейсбук, инвестицията изглежда повече от оправдана.

Това не е всичко обаче. „Хората ще използват интернет, за да решат какво правителство искат. Ще получат достъп до здравеопазване за първи път в живота си. Ще се свържат с роднини на хиляди километри от себе си. Да имаш достъп до интернет наистина е нещо много важно“, заяви Зукърбърг за проекта си.

Коментаторите на „Гардиън“ поставят младия магнат в преждевременна криза на средната възраст – той е осъзнал нуждата да даде нещо на света, ожени се, харчи луди пари за все нови и нови придобивки. Може и така да е. Във всеки случай новият период в живота на Марк Зукърбърг може да означава и нова ера във Facebook. В най-скоро време ще разберем дали наистина ще стане така.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ