Моите впечатления за глобалната икономика след форума в Давос

Моите впечатления за глобалната икономика след форума в Давос

Сър Ричард Брансън разказва в сайта Virgin.com

Разказвам това, след като прекарах няколко студени, но ободряващи дни в Давос на Световния икономически форум. Дните ми бяха изпълнени с очарователни срещи, съчетани с достатъчно топъл чай да захрани цял батальон.

Говорейки за гориво, там се коментираше много продължителното понижаване на цените на петрола. Ние реагирахме на това във Virgin Atlantic, като предложихме на клиентите най-конкурентните възможни цени, на които да получават най-добрите услуги и изживявания, към които винаги сме се стремили. Въпреки че купуваме горивото си месеци и често години предварително и последното поевтиняване на петрола нямаше незабавно въздействие върху разходите ни, решихме да намалим таксата си гориво с 20 паунда при пътуване на връщане за нашите клиенти. Като цяло цените ни намаляха със 70 паунда за пътуване на човек, откакто горивата започнаха да поевтиняват през 2014 г.

Цените на петрола се сринаха не заради глобалната рецесия, а защото има повече предлагане, отколкото търсене. Вярвам, че наблюдаваме свят със сравнително ниски цени на горивата от известно време. Това ще бъде от полза не само за авиолиниите, но и за клиентите, които ще открият, че цените на петрола, газа и храната трябва да останат ниски.

Въпреки това не бива да бъдем самодоволни. И докато горивата се продават по-евтино, е дори по-важно за компаниите да инвестират в бъдеще като финансират развитието на алтернативни горива. Това ще създаде по-голям излишък от запаси, ще продължи епохата на евтино гориво и най-вече, ще ни помогне да постигнем екологичните си цели, заложени в конференцията КОП21 в Париж миналата година.

Имаше освен това много дебат в Давос за влиянието на последното забавяне в Китай върху глобалната икономика. Аз виждам това забавяне като подобрение на основите, които са все още налични за растеж в страни като Америка и Великобритания. Америка и Европа не са зависими от китайското потребление. Вярвам, че забавянето, изпитвано от Китай, няма да окаже голям ефект върху целия свят. Ще продължи да има конкурентни пазари, а тези компании които се приспособяват и са иновативни ще бъдат печеливши, другите по-малко умни бизнеси ще се затрудняват. Това винаги е било случаят. Много е лесно да бъдем преобладаващо негативни за настоящото световно положение и да виждаме заплахите във всеки ъгъл.

Освен мисленето за икономиката, много ми беше приятно и дискутирането на всичко друго - от войната с наркотиците, до устойчивостта. Никъде не е било това по-добре илюстрирано от в един пленителен час с вицепрезидента Джо Байдън, в който той сподели тревогите си за създаването на стабилен Близък изток, нуждата да правим повече работни места в Америка, да инвестираме в горивата на бъдещето и да подсигурим следващото поколение, за да има то реални възможности да създаде по-добър свят. Докато си тръгвахме, Байдън се усмихна и каза: "Има много за правене, но в моята работа трябва да си оптимист".

С отекването на думите на вицепрезидента в ушите ми, нямам търпение да разпространя съобщението за бизнеса като сила на доброто и че можем да създадем реална промяна. Наистина беше страхотно да видя старта в Давос на Глобалната комисия за бизнес и устойчиво развитие. Създадена от члена на B Team и главен изпълнителен директор на Unilever Пол Полман, и от бившия зам.-главен секретар на ООН Марк Малък Браун, комисията беше установена, за да показва защо има смисъл бизнесът да се ангажира с устойчиво развитие на далеч по-стратегическо ниво, отколкото го прави понастоящем. Лидерите започват да осъзнават, че новите бизнес модели могат да се свързват печелившо със социална цел, и това ще стане норма в идните години.

Нетърпелив съм отново да посетя Давос, когато алтернативните горива и устойчивите бизнеси са в топ дневния му ред и на преден план в глобалната икономика.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ